Menu

Morderca za ścianą - zapowiedź

Czy myślisz, że mógłbyś kogoś zabić? Co mogłoby cię doprowadzić do zabójstwa? A może masz wrażenie, że ktoś, kogo znasz, byłby zdolny do morderstwa? Dlaczego ludzie w ogóle zabijają i kiedy to robią? Jakie są najczęstsze motywy morderstw? Dlaczego korzyści płynące z zabójstwa są ważniejsze niż krzywdy, straty i ryzyko z nim związane?

Odpowiedź na pytanie, skąd biorą się mordercze skłonności, jest na wyciągnięcie ręki...

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że – jak wynika z badań wybitnego psychologa ewolucyjnego Davida M. Bussa – większość ludzi byłaby w stanie zabić. Na podstawie badań własnych, analizy baz danych FBI, wywiadów ze specjalistami i współpracy z Centrum Psychiatrii Sądowej Buss udowadnia, że w większości przypadków mordercy nie są szaleńcami, lecz zwykłymi ludźmi, którzy w danym momencie i z konkretnych powodów są zdolni do zabójstwa. Dzięki jasnym wyjaśnieniom i czytelnym przykładom czytelnik zrozumie, że w toku ewolucji musieliśmy nieustannie toczyć walkę o przetrwanie, co wzmocniło głęboko w nas zakorzenione adaptacyjne mechanizmy zabijania, motywujące do obrony i walki. Pomimo upływu tysięcy lat, rozwoju kultur i postępu cywilizacji nasze mózgi nie uwolniły się od wrodzonej tendencji do zabijania.

Morderca za ścianą to najbardziej wnikliwa, wszechstronna i naukowo uzasadniona teoria morderstwa. Książka zawiera wiele studiów przypadków, wspomnień autora i niekiedy przerażających, a niekiedy zabawnych anegdot.

Nieco kryminalny tytuł książki ma podwójne uzasadnienie. Po pierwsze, rzecz dotyczy morderstw i motywacji leżących u ich podłoża. Po drugie, Buss działa zgodnie z zaleceniami Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Tu najpierw mamy szokującą tezę, a potem liczne dowody na jej prawdziwość.

prof. dr hab. Dariusz Doliński

Morderstwo nas fascynuje. Przyciąga naszą uwagę jak żadne inne zjawisko zachodzące w świecie. Po dokonaniu wszechstronnej analizy morderstwa doszedłem do wniosku, że nasza fascynacja wynika z głębokiej intuicji, jaka ukształtowała się w nas na przestrzeni dziejów. Niezależnie od tego, jak dziwaczne, niewiarygodne i ekstremalne mogą się nam wydawać zabójstwa, o których słyszymy, mordercze impulsy stanowią część ludzkiej natury. Nasza skłonność do zabijania jest wytworem głębokich, nieświadomych mechanizmów psychologicznych. Nasza fascynacja morderstwem wydaje się całkowicie uzasadniona – jest skuteczną strategią zapewniającą przetrwanie. Musimy zwracać baczną uwagę na te elementy ludzkiej natury, które pewnego dnia mogą zagrozić naszemu życiu. […]

Krótko mówiąc, większość morderców to ludzie zdrowi psychicznie. Zabijają z konkretnych powodów – kieruje nimi pożądanie, zawiść, strach, żądza zemsty albo chęć zdobycia wysokiego statusu bądź sławy. Niektórzy popełniają morderstwo, aby pozbyć się osoby, z której winy – jak sądzą – ponoszą dotkliwe koszty. Są tacy jak ty czy ja.

Fragment tekstu


David M. Buss – profesor psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie Michigan. Światowej sławy ekspert w dziedzinie emocji, płci, psychologii rozwojowej i psychologii relacji. Laureat prestiżowych nagród przyznawanych między innymi przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Autor ponad 200 artykułów i książek. Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazały się: Zazdrość. Niebezpieczna namiętność, Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary i Psychologia ewolucyjna.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku