Behawioryzm - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 26 marca 2013
- Katarzyna Maruszewska
Po niemal czterdziestu latach od ukazania się w Stanach Zjednoczonych książki B.F. Skinnera polscy czytelnicy zyskują szansę przeczytania jej w rodzimym języku. „Behawioryzm” to zarówno książka naukowa, jak i popularnonaukowa. Naukowa dla tych, którzy rozpoczynają podróż z behawiorystyczną koncepcją człowieka; zaś popularnonaukowa dla czytelników, którzy znają podstawy analizy zachowań, a także psychologii poznawczej.
W książce autor prezentuje swoją koncepcję zachowania człowieka oraz pokazuje, w jaki sposób behawioryzm może wyjaśnić całokształt zachowania człowieka, w tym tak złożone jego formy, jak: myślenie, motywacja, emocje. Udowadnia, że najpoważniejsze problemy stojące przed dzisiejszym światem mogą zostać rozwiązane jedynie pod warunkiem, że pogłębimy nasze rozumienie ludzkiego zachowania.
W książce znajdziemy szereg informacji na temat zachowań wrodzonych, sprawczych i werbalnych, przyjrzymy się także wyższym procesom poznawczym człowieka.
Czytelnicy po przeczytaniu tej lektury odpowiedzą sobie na pytania: czy behawioryzm faktycznie ignoruje świadomość, uczucia i stany umysłu? Czy przedstawia ludzkie zachowanie wyłącznie w kategoriach reakcji na bodźce, a człowieka jako kukiełkę lub maszynę?
„Behawioryzm” napisany jest w bardzo przystępny i rzeczowy sposób. Książka stwarza czytelnikowi doskonałą okazję do zapoznania się z koncepcją Skinnera, która z niewytłumaczalnych przyczyn jest w naszym kraju niedoceniana.
B.F. Skinner - Behawioryzm