Trafność spostrzegania własnych i cudzych zachowań - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 20 czerwca 2012
- Katarzyna Maruszewska
„Jak długo człowiek nie docenia wpływu sytuacji na zachowanie aktora? Wydaje się, że tak długo, dopóki sam nie zostanie elementem owej sytuacji”.
Każdy z nas poświęca co dzień mnóstwo energii na odgadnięcie tego, co myślą, planują i czują inni ludzie. W jakim stopniu nasza wiedza o innych ludziach i o nas samych przystaje do naszej rzeczywistości?
Niestety, często mamy mylne przeświadczenie o dużej wiedzy na temat innych ludzi oraz silnej kontroli biegu zdarzeń. Podstawowe błędy, jakie popełniamy w ocenie, to pomijanie i niedowartościowanie wpływu sytuacji na zachowanie. Czynnikami, które mogą warunkować określone błędy, są: kontekst określonej sytuacji, cel spostrzegania, skupienie uwagi na swoim zachowaniu, które zmniejsza szansę na równoczesnym skupieniu się na drugiej osobie.
Monografia Hanny Brycz poświęcona jest zagadnieniu trafności społecznego spostrzegania - wiedzy, jaką posiadamy o innych ludziach. W rozdziale pierwszym czytelnik znajdzie informacje o procesie atrybucji, czyli o przypisywaniu przyczyn własnym i cudzym zachowaniom. Rozdział drugi przedstawia badania dotyczące trafności spostrzegania. W trzecim czytelnik przyjrzy się tendencyjności spostrzegania człowieka. Następne rozdziały prezentują szereg analiz pod kątem różnic w spostrzeganiu, atrybucji własnych i cudzych zachowań w dziedzinie moralności.
Książka stanowi kompleksowe i fachowe źródło wiedzy dotyczące trafności spostrzegania społecznego oraz tendencyjności w spostrzeganiu. Dokładne zapoznanie się z tą pozycję stworzy szansę zminimalizowania błędów w ocenie różnych sytuacji społecznych.
Hanna Brycz - Trafność spostrzegania własnych i cudzych zachowań