Aktywność mózgu a altruizm
- Szczegóły
- Utworzono: 24 stycznia 2007
- Maciej Chabowski
Badacze z Duke University Medical Center odkryli, że aktywacja poszczególnych części mózgu wpływa na to czy zachowania ludzi mają charakter egoistyczny czy altruistyczny.
„Mimo, że zrozumienie funkcji tego fragmentu mózgu nie przyniesie nam koniecznie odpowiedzi na pytanie, co kieruje ludźmi takimi jak Matka Teresa, to jednak może dać nam wskazówki dotyczące ważnych zachowań społecznych, takich jak altruizm.” – mówi badacz zjawiska Scott A. Huettel z Brain Imaging and Analysis Center. Wyniki badań pojawiły się w niedzielę, 21 stycznia bieżącego roku i zostaną opublikowane w lutowym wydaniu czasopisma „Nature Neuroscience”.
Podczas badań naukowcy obserwowali aktywność mózgową 45 osób podczas gry z komputerem oraz w czasie obserwowania jak komputer gra samodzielnie. W obu przypadkach, sukces w grze kończył się zarobieniem pieniędzy na cele charytatywne wybrane przez uczestników.
Naukowcy obserwowali mózgi osób badanych przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Uzyskany obraz wskazywał, że tylna część bruzdy skroniowej górnej (ang. posterior superior temporal sulcus) była w większym stopniu aktywna, gdy ludzie spostrzegali zachowania (czyli wówczas, gdy oglądali jak komputer gra samodzielnie) niż wówczas, gdy działali oni samodzielnie. Należy dodać, że właśnie ten rejon mózgu jest na ogół aktywowany, gdy człowiek stara się ustalić i wyjaśnić relacje społeczne.
Naukowcy przeprowadzili także dodatkowe analizy. Określili oni uczestników badań jako bardziej i mniej altruistycznych opierając się na wynikach kwestionariusza dotyczącego angażowania się w różnego rodzaju pomoc innym, a następnie porównali to z obrazem uzyskanym podczas skanowania mózgu.
Obrazy uzyskane przy pomocy fMRI pokazały, że zwiększona aktywność tylnej części bruzdy skroniowej górnej wyraźnie koreluje z tendencją jednostki do zachowań altruistycznych. Uzyskane wyniki wskazują ponadto, że zachowania altruistyczne spowodowane są raczej czynnikami związanymi z określonym spostrzeganiem otaczającej rzeczywistości niż ze sposobem, w jaki w niej funkcjonują.
„Sądzimy, że zdolność do postrzegania zachowań innych ludzi jako takich, które posiadają określone znaczenie jest niezwykle istotna dla altruizmu” - mówią naukowcy. Twierdzą oni także, że badanie funkcji mózgu, które umożliwiają ludziom postrzeganie świata jako systemu interakcji posiadających określone znaczenie, może pomóc nam w lepszym zrozumieniu zaburzeń dotyczących relacji interpersonalnych takich jak autyzm czy zachowania antyspołeczne.
Obecnie naukowcy zajmujący się tym zjawiskiem zamierzają podjąć badania nad rozwojem tej części mózgu we wczesnych stadiach życia. Uważają oni bowiem, że tego rodzaju informacje mogą okazać się pomocne w wyjaśnieniu, w jaki sposób kształtują się w nas tendencje do zachowań altruistycznych.
Źródło: ScienceDaily (Pozyskano w sieci 24 stycznia 2007 r. pod adresem: http://www.sciencedaily.com/.../070121162756.htm).