Terapia schematów - recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 07 stycznia 2014
- Kamila Pasek
Zaburzenia osobowości, chroniczna depresja, zaburzenia odżywiania, terapia par, resocjalizacja... Co łączy te wszystkie terminy? Z pewnością potrzeba niesienia pomocy i wsparcia, a od niedawna również terapia schematów; pojęcie określające nowy nurt w terapii, stosowany z sukcesem w leczeniu powyżej wymienionych zaburzeń, łączący w sobie aspekty terapii poznawczej, behawioralnej, psychodynamicznej i Gestalt.
Terapia schematów stanowi przykład integracyjnego i wszechstronnego podejścia do leczenia długotrwałych zaburzeń psychicznych. Jej twórca Jeffrey E. Young, autor wielu publikacji dotyczących zarówno terapii poznawczej, jak i terapii schematów, we współpracy z Janet S. Klosko oraz Marjorie E. Weishaar,postanowili podzielić się swoją wiedzą, tworząc podręcznik, będący doskonałym przewodnik praktyka, terapeuty. Autorzy pozycji w bardzo przystępny sposób przedstawiają podstawowe założenia nowego nurtu terapii, stanowiącego udoskonalenie dla znanego podejścia poznawczego. Książka, powstała na skutek trzyletniej intensywnej pracy autorów, zawiera między innymi nowy, udoskonalony model poznawczy, uzupełnioną o nowe pozycje listę schematów, protokoły terapii czy zapisy sesji.
Przewodnik wzbogacony o opisy przypadków pozwala Czytelnikowi na wnikliwe zapoznanie się nie tylko z teorią, ale i jej realnym zastosowaniem. Co więcej, liczne zawarte w książce przykłady zastosowania konkretnych narzędzi charakterystycznych dla nurtu terapii schematów czynią z niej biblię dla wszystkich praktyków terapii schematów.
Dzięki prezentowanej książce Czytelnik, który dotąd nie spotkał się z tym najnowszym podejściem, dowie się nie tylko jak w umiejętny sposób udoskonalić klasyczne podejście terapii poznawczej, ale też pozna zalety nowej szkoły w porównaniu do innych, bardziej popularnych szkół terapii. Jak przekonuje Young, terapia schematów jest niezwykle prosta w swej złożoności, a jej zdroworozsądkowe podejście przyciąga nie tylko terapeutów, ale i pacjentów. Postępowanie terapeutyczne jest bowiem aktywne i dyrektywne, wykraczające poza sam wgląd, dzięki czemu możliwa jest do osiągnięcia zmiana obserwowalna na poziomie poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym.
Pozycja „Terapia schematów. Podręcznik praktyka” to z pewnością kompletne źródło wiedzy na temat nowego nurtu w terapii opartego na schematach. Książka polecana jest w szczególności terapeutom, którzy pracują z osobami zmagającymi się z zaburzeniami osobowości typu borderline oraz narcystycznym zaburzeniem osobowości, a także z innymi, równie wymagającymi pacjentami.
Pozycja ta powinna zasilać biblioteczkę każdego terapeuty, podobnie jak Kwestionariusz Schematów Younga, który jak dotąd, nie został jeszcze przetłumaczony na język polski.
Young Jeffrey E., Klosko Janet S., Weishaar Marjorie E. - TERAPIA SCHEMATÓW Przewodnik praktyka
Komentarze