Menu

Postaw się

Odpowiednia postawa ciała może sprawić, że osiągniesz swoje cele. Pozornie to banalne stwierdzenie ma dowody swojej słuszności. Według badań taki czynnik jak postawa ciała może decydować o osiąganiu sukcesu przez ludzi, szczególnie w sferze zawodowej.

Badania Kellogg School of Management na Northwestern University opublikowane w Psychological Science donoszą, że to, jaką przyjmujemy pozycję ciała, może wpływać na to, jak zostaniemy odebrani.

Od dawna wiadomo, że postawa ciała i gesty są stałymi elementami komunikacji międzyludzkiej. Postawa, czyli ruchy i ułożenie ciała, jest komunikatem subtelniejszym, co nie oznacza, że mało istotnym.

Badania wykazują, że postawa otwarta (zwrócenie się całym ciałem w kierunku rozmówcy, bez krzyżowania rąk i nóg oraz brak usztywnienia ciała) wywiera bardzo korzystny wpływ na rozmówcę. Taka postawa buduje w oczach rozmówcy wizerunek pewności siebie i siły. Co interesujące, postawa ciała może mieć szersze zastosowanie niż tylko budowanie wrażenia. Okazuje się, że przez postawę osoba może wzmacniać sposób myślenia i działania.

Naukowcy na podstawie badań stwierdzili, że postawa ma większe znaczenie niż nadane hierarchicznie role w środowisku zawodowym. Osoba znajdująca się na kierowniczym stanowisku nie musi wcale tego wyrażać, tym samym buduje mało przekonywający obraz w oczach swoich pracowników.

Postawa ciała jest szczególnie ważna w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby chcące korzystnie wypaść przed oceniającymi, odpowiednią postawą mogą przekazać entuzjazm, a nawet cechy przywódcze.

Badanie przeprowadzone przez Richarda Petty z Ohio State University i Pablo Brinol, Universidad Automonma de Madrid, opublikowane w European Journal of Social Psychology wykazały, że osoby siedzące prosto na krześle są odbierane jako osoby pewne siebie. Naukowcy dowiedli, że osoby, którym kazano siedzieć prosto były bardziej skłonne uwierzyć w to, że pomyślnie przeszły proces rekrutacji. W przeciwieństwie do osób, które garbiły się i trzymały kurczowo swoich stołów. Richard Petty stwierdził także, że w dzieciństwie uczono nas siadać prosto i nie były to wcale zabiegi bezcelowe. Prosta postawa wywiera bardzo dobre wrażenia na innych ludziach. Okazuje się również, że postawa może wpływać na to, w jaki sposób o sobie myślimy. Wydaje się, że siła języka ciała odgrywa potężną rolę u osób, które mają problemy z zachowaniem prostej postawy ciała. Pocieszający może być fakt, że prostej postawy można się nauczyć.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku