Menu

Mowa ciała zdradza czy jesteś bogaty

Status społeczno-ekonomiczny można poznać nie tylko po samochodzie, mieszkaniu czy markowych ubraniach. Zdradza go również mowa naszego ciała, np. to, jak bardzo angażujemy się w kontakty z innymi ludźmi - uważają badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Psychological Science".

Para psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley nagrywała uczestników badania w czasie rozmowy z inną, pierwszy raz widzianą osobą. W trakcie takiej konwersacji rozmówcy mieli się wzajemnie poznać.

Naukowcy zwracali uwagę na dwa rodzaje zachowań - świadczące o zaangażowaniu w kontakt z drugą osobą (np. potakiwanie głową, śmianie się i kontakt wzrokowy) oraz wskazujące na brak zainteresowania rozmówcą (np. bawienie się rzeczami osobistymi czy bazgranie).

Okazało się, że na podstawie takich niewerbalnych sygnałów psychologowie byli w stanie ocenić status społeczno-ekonomiczny badanych osób. Uczestnicy testu, których rodzice wywodzili się ze środowisk lepiej sytuowanych byli bardziej obojętni wobec swoich rozmówców niż osoby z biedniejszych rodzin.

Następnie, 1-minutowe fragmenty nagrań pokazano niezależnej grupie obserwatorów. Ich oceny również były trafne.

Zdaniem autorów pracy, osoby bogatsze, zajmujące lepszą pozycję społeczną są mniej uzależnione od innych. "Ten brak zależności odzwierciedla mowa ich ciała w trakcie kontaktów z innymi ludźmi" - podsumowują psychologowie.

PAP - Nauka w Polsce

Komentarze  

Łukasz
# Łukasz 2009-10-20 08:37
Uważam że osoby bogatsze starają się często zachowaniem obojętnym,ignor ującym zaznaczyć swoją wyższość w stosunku do ludzi,którzy według nich wydają sie osobami o niższym statusie materialnym.Daj e to lepiej usytuowanym swego rodzaju satysfakcje i poczucie własnej wartości,niemni ej jest to egoistyczne i całkowicie błędne wrażenie.(?)
Odpowiedz
Piotr
# Piotr 2009-10-20 08:38
Faktycznie, ignorancja jest domeną ludzi bogatych... Jednak to że przez mowę ciała wyrażane są nie tylko uczucia, odczucia i nasz stosunek do otoczenia to nie nowo odkryte zjawisko można o nim już przeczytać w publikacji "Zrozumieć człowieka z wyglądu" Dariusza Tarczyńskiego. Co ciekawe mowę ciała można po odpowiednim treningu opanować i wysyłać nią świadomie komunikaty (tego typu techniki stosuje się np. w perswazji).
Odpowiedz
Tomek
# Tomek 2009-10-20 08:42
Opanować owszem, ale jedynie w określonym stopniu. Nie można opanować np. mikroekspresji, bo za te odpowiadają drogi pozapiramidowe w mózgu, nad którymi człowiek nie może mieć świadomej kontroli. Na podobnej zasadzie nad wieloma reakcjami pantomimicznymi wywodzącymi się z reakcji emocjonalnych nie można zapanować. Można natomiast starać się wzbudzać w sobie różne emocje i przez to kontrolować swoje ciało, ale to już zupełnie inna kwestia.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku