Menu

Panując nad emocjami

Inteligencja emocjonalna ma istotne znaczenie w komunikacji małżeńskiej i zadowoleniu ze związku.

Stan zadowolenia w małżeństwie zależy od oczekiwań, potrzeb i pragnień. Wielu ekspertów uważa, że inteligencja emocjonalna lub przynajmniej niektóre jej aspekty mają możliwość opracowania bardziej satysfakcjonujących małżeństw. Kiedy człowiek staje się zły, on/ona musi korzystać z zaawansowanych umiejętności emocjonalnych, wysokiego poziomu empatii i poczucia kontroli – a także mieć głębokie zrozumienie potrzeb i uczuć innych ludzi. Ludzie, którzy nie są w stanie zarządzać swoimi emocjami, walczą z wewnętrznymi konfliktami i nie są w stanie wykorzystać swoich zdolności do efektywnej pracy.

Naukowcy z Iranu specjalizujący się w psychologii przeprowadzili badania na temat zależności pomiędzy inteligencją emocjonalną a satysfakcją małżeńską z uwzględnieniem trzech poziomów zamożności respondentów.

Inteligencję emocjonalną zdefiniowano jako umiejętność rozpoznawania i kształtowania własnych stanów emocjonalnych oraz innych ludzi. Stopień inteligencji emocjonalnej jest bardzo ważny w pracy, w relacjach z innymi ludźmi, w tym w relacjach między małżonkami. Ludzie, którzy potrafią w odpowiedni sposób zarządzać swoimi emocjami, są zdecydowanie lepszymi pracownikami i partnerami – takie osoby są bardziej dojrzałe i odpowiedzialne w porównaniu do osób posiadających niski stopień inteligencji emocjonalnej. Według  autorów badań, aby zmierzyć satysfakcję małżeńską, partnerzy muszą odpowiedzieć na przykład na pytanie o to, jakie są ich poglądy na temat oczekiwań i potrzeb w związku.

Aby zbadać ww. zależności, autorzy posłużyli się następującymi technikami i metodami badawczymi: metody opisowe, test korelacji Pearsona, regresja krokowa. W badaniu wzięło udział 318 osób (159 par) mieszkających w Isfahan – trzecim co do wielkości mieście Iranu. Dobór próby miał charakter losowy, narzędziem do zebrania wyników badań był kwestionariusz. Ponadto respondentów podzielono na trzy grupy, uwzględniając ich status ekonomiczny: klasę wysoką (rich), klasę średnią (semi-rich), klasę niską (under-rich). Zastosowanie powyższych metod pozwoliło na dokładne zbadanie korelacji pomiędzy komunikacją emocjonalną a satysfakcją małżeńską osób rozpatrywanych w paradygmacie ich statusu ekonomicznego.

Wyniki badań wykazały, że zależności pomiędzy emocjonalną inteligencją a satysfakcją małżeńską są bardzo wysokie w grupie klasy wysokiej oraz mało istotne w grupie klasy niskiej. Niezależnie od stopnia zamożności małżeństw nastrój jest głównym czynnikiem determinującym stopień satysfakcji małżeńskiej. Z kolei równie znaczącym czynnikiem wpływającym na satysfakcję małżeńską w klasie niskiej jest umiejętność zarządzania stresem. Natomiast wyższy neurotyzm, niższa ugodowość, sumienność i mniej pozytywnej ekspresyjności są przywiązane do małżeńskiego niezadowolenia.

Co więcej, badania wskazują, że pozytywny wpływ i kontrola nad emocjami – znamiona dobrego samopoczucia, mogą być przyczyną wielu pożądanych cech, zasobów i sukcesów skorelowanych ze szczęściem.

Na podstawie:

  • Zohre Nasiri  Zarch, Sayed Mahdi Marash and Hojatollah Raj, The Relationship between Emotional Intelligence and Marital Satisfaction: 10-Year Outcome of Partners from Three Different Economic Levels. Iran J Psychiatry 2014; 9:4: 188-196
Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku