Restgoal
- Szczegóły
- Utworzono: 05 lutego 2016
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Dotychczasowe badania wskazują, że wyznawane przez ludzi ukryte teorie na temat siły woli łagodzą efekt wyczerpania ego.
Tylko ludzie, którzy wierzą, lub których skłoniono, by uwierzyć, że siła woli jest zasobem ograniczonym (teoria ograniczonych zasobów), wykazali niższą skuteczność samokontroli po początkowym zadaniu do wykonania. Jak na razie nie odkryto natury procesów leżących u podstaw wspomnianego łagodzącego efektu teorii traktujących o wolnej woli. Autorzy sugerują, że wysiłek podejmowany dla osiągnięcia samokontroli sprawia, że dążymy do zachowania i uzupełnienia zasobów umysłowych (restgoal – „cel odpoczynku”) u osób wyznających teorię ograniczonych zasobów.
Powyższą hipotezę sprawdzono za pomocą pięciu badań.
W badaniu nr 1 najpierw zadano uczestnikom zestaw pytań na temat ich poglądów, a następnie, za pomocą specjalnego zadania do wykonania, podzielono ich na dwie grupy: grupę, którą wprowadzono w stan stłumienia myśli, oraz grupę niskiego poziomu wyczerpania. Następnie, aby zbadać wpływ, jaki wywarto na uczestników w poprzednim etapie, zadano im serię pytań opisujących wysiłek dokonany podczas zadania, a na końcu poddano uczestników testowi leksykalnemu, zawierającemu słowa kojarzące się z odpoczynkiem. W badaniu tym indywidualne różnice w ukrytych teoriach na temat (siły) woli powodowały przewidywaną zwiększoną dostępność celu odpoczynku po wysiłku dążącym do osiągnięcia samokontroli.
Badanie nr 2 składało się z podobnych co badanie nr 1 etapów, jednak ostatnim było zadanie oparte na obrazkach przedstawiających różnego rodzaju przedmioty kojarzące się z odpoczynkiem i wysiłkiem oraz opiniach uczestników na ich temat. W badaniu nr 3 uczestników poddano selekcji na podstawie badania przez Internet, a następnie poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego teorii ograniczonych zasobów i nieograniczonych zasobów, który zawierał tendencyjne odpowiedzi zgodne z jedną albo drugą teorią. Następnie uczestnicy musieli wykonać jedno z dwóch rodzajów zadań: wymagające niskiej samokontroli (stan niskiego poziomu wyczerpania) oraz wysokiej samokontroli (stan wysokiego poziomu wyczerpania). Końcowo uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania na temat przedstawionych na rysunkach obiektów (mebli). Będące przedmiotem badania nr 2 i nr 3 teorie siły woli wiązały się z przewidywaną zwiększoną preferencją w kierunku obiektów sprzyjających odpoczynkowi.
W badaniu nr 4 po wstępnym teście internetowym uczestników poddano próbom wymagającym dużego wysiłku umysłowego. Uczestnikom wyznającym teorię ograniczonych zasobów zapewniono dłuższą przerwę po wysiłku dążącym do osiągnięcia samokontroli niż uczestnikom wyznającym teorię nieograniczonych zasobów. Dłuższy czas odpoczynku przyczyniał się później do przewidywanej zmniejszonej dostępności celu odpoczynku (restgoal).
W badaniu nr 5 uczestnicy wypełnili ten sam stronniczy kwestionariusz, który był częścią badania nr 3, a następnie wykonali dwa kolejne zadania: napisanie eseju oraz wypowiedź ustną – oba według podanych kryteriów i obostrzeń. Na koniec uczestnicy wzięli udział w zadaniu polegającym na ocenie krzeseł, na których siedzieli, podczas którego mierzono czas, jaki w nich spędzili. Podsumowując wyniki tego badania, uczestnicy z wpojoną im teorią ograniczonych zasobów siedzieli dłużej na krzesłach podczas rzekomego zadania oceny krzeseł, gdy wcześniej byli zaangażowani w zadanie wymagające samokontroli. Badania nr 4 i nr 5 dostarczają dowodów, że teorie o silnej woli przewidują rzeczywiste zachowanie podczas odpoczynku.
Jak możemy zaobserwować, badania pokazują konsekwentne poparcie dla zmiany motywacyjnej w kierunku odpoczynku następującej po wysiłku dążącym do osiągnięcia samokontroli.
Na podstawie:
- Veronika Job and Katharina Bernecker, Stefanie Miketta and Malte Friese, Implicit Theories About Willpower Predict the Activation of a Rest Goal Following Self-Control Exertion. Journal of Personality and Social Psychology 2015, Vol. 109, No. 4, 694–706.