Co u Ciebie, Babciu?
- Szczegóły
- Utworzono: 06 sierpnia 2014
- Kamila Pasek
Nieprzerwany smutek, rozdrażnienie, apatia, pierwsze symptomy depresji… to objawy, które nierzadko występują wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Okazuje się, iż utrata więzi z własnymi wnukami może je dodatkowo potęgować.
Wątki rodzinne to jeden z najbardziej dynamicznych aspektów życia każdego człowieka. Rodzina, będąca podstawową komórką społeczną, wywiera ogromny wpływ na życie jednostki, bowiem już małe dziecko na skutek sytuacji losowych, wypadków, rodzinnych waśni czy rozwodów, na własnej skórze doświadcza konsekwencji pewnych sytuacji, czego efektem może być utrata kontaktu pomiędzy członkami danej rodziny.
Nie tylko dzieciństwo, ale także jesień życia niesie za sobą wiele podobnych doświadczeń. Okazuje się, że znaczny wpływ na radość z życia osób w późnym okresie dorosłości miewają wybory i działania dzieci wspomnianych seniorów. Aktywność młodszego pokolenia kończyć się może rozwodami, kłótniami rodzinnymi, stałą relokacją lub utratą kontaktu między dziadkami a wnukami. Ostatni aspekt nawiązujący do relacji pomiędzy najstarszym a najmłodszym pokoleniem w rodzinie skłonił duet badaczek z Uniwersytetu w Kalifornii do dalszych poszukiwań zmierzających do ustalenia wpływu, jaki na kondycje emocjonalną i fizyczną seniorów może mieć utrata kontaktu z ich wnukami.
Dzięki poprawie standardu życia, postępowi nauki, w tym medycyny, człowiek żyje znacznie dłużej. Społeczeństwo zmienia swój charakter, starzeje się, co wymaga innych działań i interpretacji niż dotychczas. Wielokrotnie jak dotąd wskazywano na silny związek pomiędzy depresją a jakością życia czy stanem zdrowia emocjonalnego i fizycznego wśród osób w późnym okresie dorosłości. Wspomniana wyżej utrata kontaktu z wnukami może być zdarzeniem nieprzyjemnym, a nawet traumatycznym, mającym wpływ na zdrowie i samopoczucie seniorów.
Linda M. Drew oraz Merril Silverstein dokonały analizy danych płynących z jednych z badań dotyczących depresji, prowadzonych w charakterze badań podłużnych. Analizie poddano 442 przypadki, z których 99 osób deklarowało utratę relacji z wnukami. Jak wskazują autorki analiz, najczęstsze przyczyny rozłamu więzi wynikały z konfliktów i rozłamu rodziny. Dalsze analizy potwierdziły wcześniejsze doniesienia naukowe dotyczące tego obszaru.
U seniorów, którzy nie utrzymywali kontaktu z wnukami, zaobserwowano większy wzrost symptomów depresji, aniżeli w grupie porównawczej. Dynamikę wzrostu symptomów depresji różnicował powód zerwania kontaktu: rozłam rodziny, rozwód, kłótnie czy też sytuacje nagłe i nieodwracalne, jak śmierć czy choroba. Ponadto utrata kontaktu z wnukami wiązała się z występowaniem wśród seniorów przewlekłego smutku, rozdrażnienia, deklarowania mniejszego zadowolenia z życia i gorszego samopoczucia.
Dobry kontakt z wnukami wydaje się zatem jednym z tych aspektów, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia psychicznego i emocjonalnego osób w późnym okresie dorosłości. Wśród seniorów utrzymujących ciepłą, rodzinną relację, niekoniecznie opierającą się na częstej, fizycznej obecności, rzadziej występują symptomy charakterystyczne dla depresji. Dlatego warto dbać o więzi i relacje dla swojego zdrowia i szczęścia, a także zdrowia i szczęścia dziadka lub babci. Dodać też należy, iż nie każdy zerwany kontakt czy więź jest nie do odratowania…
Dla zainteresowanych: Drew, M., L., Silverstein, M. (2007). Grandparent’s Psychological Well- Being After Loss of Contact With Their Grandchildren. Journal of Family Psychology, vol.21, no. 3, 372-379.