Filmy synchronizują nasze mózgi
- Szczegóły
- Utworzono: 04 czerwca 2014
- Marta Obojska
We wcześniejszych artykułach na łamach portalu psychologia-spoleczna.pl pisaliśmy o tym, że kiedy chórzyści śpiewają jednym tonem, ich serca zaczynają bić w tym samym rytmie. Według badań opublikowanych na łamach czasopisma „NeuroImage”, synchronizacja, tym razem mózgu, następuje również wtedy, kiedy oglądamy film. Nasze mózgi reagują na niego natychmiast w sposób podobny do mózgów innych ludzi.
Naukowcom z Uniwersytetu Aalto w Finlandii udało się rozwinąć metodę, wystarczająco szybką, aby obserwować natychmiastowe zmiany w funkcji mózgu, nawet podczas oglądania filmu. Tradycyjnie, w badaniach układu nerwowego wykorzystywane były proste bodźce, takie jak wzory szachownicy lub pojedynczych zdjęć. Poprzez wykorzystanie filmów możliwe było zbadanie funkcji ludzkiego mózgu w warunkach doświadczalnych, które są bliskie naturalnym.
Oglądany 15-minutowy czarno-biały niemy film tworzył wielopoziomowe zmiany w czynności mózgu. Pomimo złożoności bodźca, wywołane wzory aktywności mózgu wykazywały znaczne podobieństwa u różnych osób - nawet w skali czasowej, w ułamkach sekund.
Analiza wykazała istotne podobieństwa sygnałów mózgu różnych ludzi podczas oglądania filmu. Te podobne rodzaje lub zsynchronizowane sygnały stwierdzono w obszarach mózgu, które są związane z wczesnym stadium przetwarzania bodźców wzrokowych, z detekcją ruchu i osób, koordynacji ruchowej i funkcji poznawczych. „Wyniki sugerują, że treść filmu dotyczy pewnych funkcji mózgu osób badanych w podobny sposób”, wyjaśnia Kaisu Lankinen, autorka badania.
Jak dotąd, badania w tej dziedzinie opierały się głównie na funkcjonalnym rezonansie magnetycznym (fMRI). Jednak biorąc pod uwagę wyższą rozdzielczość czasową milisekundy, magnetoencefalograf(MEG) jest w stanie zapewnić pełniejszy obraz szybkich procesów mózgowych. Z pomocą MEG i nowych metod analitycznych możliwe jest badanie znacznie szybszych procesów mózgowych i wykrycie aktywności mózgu w częstotliwościach wyższych niż wcześniej. W tej innowacyjnej analizie obrazowanie mózgu połączono z metodologią uczenia maszynowego, z którego sygnały w podobnej formie wydobywano z danych mózgowych.
Więcej:
- Intersubject consistency of cortical MEG signals during movie viewing, K. Lankinen,J. Saari, R. Hari, M. Koskinen, http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811914000950