VIII Ogólnopolska konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw” (24-25.11.2011r) - relacja
- Szczegóły
- Utworzono: 14 listopada 2011
W dniach 24-25 października 2011 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w ramach polskiej Prezydencji w UE odbyła się konferencja dotycząca problematyki przemocy wobec najmłodszych. Organizatorami wydarzenia była Fundacja Dzieci Niczyje, Ministerstwo Sprawiedliwości i Biuro Polityki Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy. W wydarzeniu wzięło udział około 2500 specjalistów z różnych zakątków naszego kraju.
Podczas sesji inauguracyjnej uczestników konferencji przywitali: Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprezydent m. st. Warszawy - Włodzimierz Paszyński, Minister Zdrowia - Ewa Kopacz, Prezes Fundacji Dzieci Niczyje - Irena Kornatowska i Szefową Działu Odpowiedzialności Społecznej Microsoft - Katarzyna Lorecka. Gości powitał również list prezydencki Bronisława Komorowskiego i nagranie przesłane przez unijną komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa - Viviane Reding.
Wypowiedzi powitalne niewątpliwie wpłynęły na wrażliwość słuchaczy odnośnie pomocy najmłodszym. Wskazały nie tylko na wagę, jaką mają spotkania konferencyjne i obecność zaproszonych gości, ale też merytorycznie pokazały kierunki, w których zagadnienia konferencyjne będą się rozwijać. W czasie powitań gości uwrażliwiano na istnienie różnych obliczy przemocy, mówiono o prawach dziecka (m.in. podstawowym - prawie do szacunku), a za klucz do zmian na lepsze uznano stosunek dorosłego do dziecka, bowiem za każdą krzywdą dziecka kryje się właśnie dorosły. Pani Ewa Kopacz, podobnie jak większość prelegentów, wskazywała m.in. na fakt, iż wszyscy musimy mieć pamięć o tych, którzy nie są dobrymi rodzicami, ponieważ nie mogą bądź nie potrafią nimi być. Nasze zadanie polega na tym, by ułatwić im otwarcie się na pomoc z zewnątrz, by mogli powiedzieć „Chcę ratować swoje dziecko, ale nie wiem, jak to zrobić.. Potrzebuję w tym pomocy”. Społeczeństwo ma wyciągnąć rękę do tych najsłabszych, by mogli żyć godnie, bowiem dziecko ma prawo od najwcześniejszych godzin swego życia do fachowej opieki. Dlatego powinniśmy wszyscy chronić tam, gdzie możemy, bo ci słabi dzisiaj, za chwilę będą dla nas podporą, gdy my nie będziemy już tak sprawni, by radzić sobie sami. Należy więc pomagać, ale pomagać tak, by nie godzić w poczucie własnej wartości dzieci. Wypowiedź pani minister zakończyło zdanie: „ Dzięki wam wierzę, że los polskich dzieci będzie lepszy”. Wydawało się, iż sale konferencyjne przepełniała aura wiary - nie tyle w idee, co w możliwość zmian, wiary w ludzi we wsparcie społeczne, które jest niezbędne i tylko dzięki niemu można pomóc.
W czasie sesji inauguracyjnej, tuż obok wykładu dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje - dr Moniki Sajkowskiej - „Dzieci się liczą”, odbył się także minispektakl dotyczący problemu wykorzystywania dzieci „Nsm113/2011”, przygotowany przez Teatr VI. piętro. Autorką scenariusza performace’u jest dyrektor ds. klinicznych FDN - Jolanta Zmarzlik, debiutując tym samym jako scenarzysta.
Pierwszy dzień konferencji owocował w 4 sesje plenarne, w tym poświęcone przestępstwom wobec dzieci (z udziałem m.in. prof. Ireny Lipowicz – Rzecznika Praw Obywatelskich), problemowi przemocy wobec dzieci (m.in. prof. Bogdan de Barbaro) i medycznym aspektom krzywdzenia. W czasie jednej z sesji Rzecznik Praw Obywatelskich wręczyła do rąk Prezeski FDN – Ireny Kornatowskiej - Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.
Drugi dzień konferencji zawierał 36 sesji równoległych z udziałem polskich oraz zagranicznych specjalistów - m.in. prof. Michaela Lamba z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania), prof. Marka Chaffina z Uniwersytetu Oklahoma (USA), prof. Dany’i Glaser z Wielkiej Brytanii, prof. Doroty Iwaniec z Uniwersytetu w Belfaście czy prof. Kevina Browne’a z Uniwersytetu Nottingham.
Konferencja ta została wpisana w plan polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz w pamięć i świadomość jej uczestników, dając nowe pomysły, inspirując do nowych rozwiązań oraz motywując do zmian. Temat ww. spotkania w zupełności wpisuje się w jeden z priorytetów naszego unijnego przewodnictwa w zakresie wymiaru sprawiedliwości, jakim jest „Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej”.