Menu

Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany - Recenzja

Wywiad motywujący to sprawdzona i skuteczna metoda pracy terapeutycznej, której celem jest zainicjowanie zmiany w życiu klienta. Jak sama nazwa wskazuje, wywiad motywujący jest metodą koncentrującą  się na problemach związanych z motywacją. Zwiększenie motywacji do zmiany jest zadaniem często najważniejszym i najbardziej potrzebnym w relacji terapeutycznej. Opiera się na współpracy, nie zaś na dawaniu gotowych recept. Autorzy zakładają, że każdy z nas ma motywację i siły potrzebne do wprowadzania zmiany. Wierzą, że w każdym drzemie ogromny potencjał.

Zadaniem terapeuty jest uruchomienie potencjału klienta i ułatwienie wprowadzania naturalnego procesu zmiany. Prowadzenie wywiadu  to wymagająca wielu umiejętności metoda kliniczna, styl prowadzenia terapii i doradztwa. Nie jest to zestaw technik, które można szybko zastosować, aby radzić sobie z irytującymi problemami z motywacją.

Autorzy, pomimo dwudziestoletniego doświadczenia doskonalenia tej metody i prowadzenia badań, uważają, że metoda ta nie jest  panaceum na wszystkie problemy wiążące się z terapią i zmianą zachowania. Wywiad motywujący doskonale sprawdza się w pewnych konkretnych sytuacjach, np.  podczas początkowego etapu terapii lub  jako stylu komunikacji.  Wywiad motywujący sprawdza się również podczas trudnych sytuacji terapeutycznych - w przypadku, kiedy klient nie jest gotowy na zmianę bądź żywi wobec niej ambiwalentne uczucia.

W rozdziałach 1-4 czytelnik znajdzie podstawowe informacje na temat  mechanizmu wywiadu motywującego, następnie przyjrzy się samemu zjawisku zmiany - dylematom i warunkom koniecznych do jej zaistnienia. W następnych rozdziałach  poruszone zostały aspekty praktyczne wprowadzania wywiadu: skuteczne metody budowania i wzmacnia motywacji do zmiany,  niezbędne umiejętności potrzebne do prowadzenia wywiadu motywującego. W ostatnich rozdziałach książki znajdują się wyczerpujące opisy przypadku, który ilustruje techniki i metody wywiadu.

Książka ta to bogate źródło wiedzy, które w przystępny sposób ujawnia skuteczne metody pomagania i przełamywania oporu. To lektura obowiązkowa dla osób, które profesjonalnie zajmują się niesieniem pomocy: psychologów, terapeutów, lekarzy, wychowawców.


W.R. Miller, S. Rolnicki - „Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany”.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku