Menu

Jak dobrze być sobą - recenzja

Poczucie własnej wartości stanowi bardzo silną potrzebę człowieka, można by rzec potrzebę podstawową, wywierającą zaskakująco duży wpływ na życie jednostki. Przede wszystkim jest ono niezbędne do normalnego i zdrowego rozwoju oraz do przetrwania; ewentualne deficyty w tym zakresie powodują bowiem blokadę rozwoju psychicznego danej osoby. Dodać należy, iż silne poczucie wartości działa niczym tarcza mocy, zapewnia bowiem opór, siłę i co ważniejsze możliwość regeneracji. Nathaniel Branden, doktor psychologii, terapeuta i autor ksiażki "Jak dobrze być sobą", słusznie zauważa, iż wielu z nas wchodzi w dorosłe życie z pewnymi brakami w obszarze poczucia własnej wartości, będącymi wynikiem niewłaściwego wychowania, bądź też socjalizacji. Zrozumienie czym jest i jak dbać o poczucie własnej wartości, jawi się jako kwestia niezwykle istotna, zarówno jeśli mowa o samorozwoju, jak i rozwoju innych.

"Ze wszystkich ocen, jakich dokonujemy w życiu,
żadna nie jest ważniejsza od tego, jak oceniamy siebie".

"Jak dobrze być sobą" to niewielka książka wydana nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, która zawiera szereg cennych i praktycznych wskazówek mających na celu dbałość o poczucie własnej wartości. Dzięki niniejszej książce Czytelnik nie tylko zapozna się z definicją poczucia własnej wartości, ale także dowie się od czego ono zależy i w jaki sposób należy je wzmaciać. Odbędzie również krótki trening asertywności, wykształci odporność na stres i niepowodzenia, co zdecydowanie wpłynie na jego dalszy komfort życia.

Autor ksiązki wskazuje, iż główny problem z jakim spotykają się psychologowie w dzisiejszych czasach to banalizacja znaczenia pojęcia poczucie wartości, wyrażana chociażby w tego typu komunikatach: "Kiedy nie przyszedł na umówioną randkę, moje poczucie wartości legło w gruzach". Powszechność podobnych stwierdzeń ma zdecydowanie negatwyny wpływ na znaczenie i doniosłość poczucia własnej wartości, znacząco wykraczającej poza pojęcie pewności siebie. Dlatego też Nathaniel Branden przeprowadzając Czytelnika przez szereg naukowych definicji, wskazuje na ich istotę i zagrożenia, zaś tworząc nową definicję, umożliwia precyzyjność i skuteczność w odbudowywaniu zniszczonego poczucia własnej wartości, co poniekąd stanowi jeden z celólów niniejszego poradnika.

"Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej
w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie,
a także zasługującej na szczęście"
.

Drogą podsumowania, zauważyć należy, iż w dbałości o poczucie własnej wartości nie istnieje żadna droga na skróty. Nikt bowiem nie podaruje nikomu poczucia własnej wartości w prezeńcie gwiazdkowym; aby je zbudować trzeba żyć świadomie, autentycznie, zachowując integralność osobistą i być po prostu sobą, gdyż "dobrze jest być sobą!"- to przesłanie winno znaleźć się w spisie mott życiowych każdego z nas.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Komentarze  

Barbara
# Barbara 2014-08-08 09:07
A ja ciągle nie wiem na czym polega problem "bycia sobą", "bycia autentycznym". Przecież nawet gdy robimy coś "pod publiczkę" czy jak to się określa w poradnikach "realizujemy cudze scenariusze" to przecież jesteśmy sobą, jesteśmy autentyczni, bo właśnie tacy jesteśmy - brak nam wewnętrznej odwagi, otwartości, kierujemy się lękami. Ale to przecież nasza "autentyczność" w tym okresie. Czyli co? Jeśli jesteśmy sobą to już może nie gmerajmy w swojej psychice?
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku