„Argumentacja. Perswazja. Manipulacja” - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 16 maja 2012
- Katarzyna Maruszewska
Komunikują się ze sobą wszystkie organizmy, poczynając od najprostszych. Komunikacja jest koniecznością, bo nie da się przetrwać bez współdziałania i porozumiewania się. Czy dobrze rozumiemy proces komunikacji? Czy jesteśmy w stanie uchwycić jego złożoność i wieloaspektowość?
Przypuśćmy, że chcemy nakłonić adresata do oddania głosu na kandydata określonej partii. W idealnym wypadku powinniśmy go do tego przekonać twierdzeniami, które adresat przemyśli na drodze logicznej refleksji. Teoretycznie rzecz biorąc, byłoby najbardziej pożądane, aby perswazja polegała wyłącznie na wymianie argumentów merytorycznych.
Niestety, często bywa inaczej, w rezultacie czego realne procesy przekonywania są mieszaniną przemyślanych wywodów merytorycznych oraz różnych chwytów psychologiczny. Podstawą skuteczności tych chwytów jest wyłączenie chłodnego rozumowania, co ma powodować reakcje automatyczne, nie w pełni kontrolowane.
Autor w swojej książce opisuje zagadnienia komunikacji interpersonalnej, skupiając się na jej niejednoznaczność i różnorodności. Czytelnik po przeczytaniu tej lektury dowie się, gdzie leży granica między komunikacją a manipulacją, pozna dwustronny proces manipulacyjny oraz pozna naiwne taktyki manipulacyjne.
Książka poza szczegółowym teoretycznym opisem zawiera praktyczne przykłady manipulacji podczas przesłuchań podejrzanego, rozmowy z terrorystą, rozmowy o pracę. Lektura uzupełniona jest licznymi ilustracjami i graficznymi zapisami.
Marek Tokarz - „Argumentacja. Perswazja. Manipulacja”