Pozytywne konflikty
- Szczegóły
- Utworzono: 12 lipca 2016
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Słowo konflikt większości z nas kojarzy się negatywnie. Zapytani o skojarzenia na poziomie emocji otrzymamy z pewnością długą listę negatywnych odczuć: podenerwowanie, złość, nienawiść, bezradność, wściekłość itp. Wiele osób przeżywanie tych uczuć uznaje często za coś negatywnego, a wręcz destrukcyjnego dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Prawdą jest, że wiele badań wykazało, że konflikt jest odpychający, wiąże się z depresją i neurotyzmem oraz prowadzi do zwiększonego odroczenia wyboru. Jednak okazuje się również, że konflikt może być korzystny. Narażenie na cel nieświadomego konfliktu może aktywować myślenie (zestaw procedur poznawczych), które ułatwiają systematyczne przetwarzanie informacji, bez związanych z tym kosztów, jak i negatywnego wpływu stresu. W mentalności konfliktu ludzie powinni chętniej decydować się na kompromisy i rozwiązywać konflikty poprzez określone wybory.
Jennifer Savary, Ravi Dhar (Yale University), Tali Kleiman (New York University) oraz Ran R. Hassin (The Hebrew University) przeprowadzili badania na temat pozytywnych konsekwencji problemów/konfliktu w podejmowaniu decyzji. Pogląd jest wyraźnie sprzeczny z dotychczas przeprowadzonymi analizami. Wykazano, że problemy w podejmowaniu decyzji wpływają znacząco na cały proces i dość wyraźnie go opóźniają.
Naukowcy dokonali czterech eksperymentów potwierdzających ich tezę. Wedle ich opinii problem w procesie podejmowania decyzji prowadzi do bardziej wzmożonego myślenia, które ułatwia systematyczne przetwarzanie informacji. W taki sposób człowiek zwiększa swoje prawdopodobieństwo wyboru danej decyzji, która jest bardziej uargumentowana. Ważne, że wybór sprzecznych celów ułatwia podejmowanie kolejnych, niezależnych decyzji.
Obecne odkrycia rzucają nowe światło na rolę konfliktu i jego konsekwencje. Wiele uwagi skupia się na przypadkach, gdy konflikt prowadzi do unikania wyboru. Jednak tradycyjny pogląd konfliktu – jak się okazuje – nie może opowiedzieć całej historii.
Pamiętajmy, że do konfliktów będzie dochodzić zawsze – czy tego chcemy, czy nie. Są one nieodłączną i niezbędną częścią otaczającej nas rzeczywistości. Faktem jest, że nie wszyscy musimy się kochać i nie wszyscy zawsze muszą być zadowoleni. Nasza skuteczność to nie brak konfliktów, ale umiejętność ich konstruktywnego rozwiązywania.
Następstwem konfliktów są też mechanizmy obronne, takie jak racjonalizacja i projekcja, które jako pierwszy opisał Zygmund Freud. Ale to już temat na inny artykuł
Na podstawie:
- Jennifer Savary, Tali Kleiman, Ran R. Hassin and Ravi Dhar, Positive Consequences of Conflict on Decision Making: When a Conflict Mindset Facilitates Choice. Journal of Experimental Psychology: General 2015, Vol. 144, No. 1, 1– 6
- „Personel Plus”, nr 9(70)/2013, s. 76-80