Jak pozbyć się natarczywej piosenki, która utkwiła nam w głowie?
- Szczegóły
- Utworzono: 05 sierpnia 2015
- Marta Obojska
Naukowcy z the University of Reading w Wielkiej Brytanii odkryli skuteczne rozwiązanie na to, aby uwolnić się od melodii, zapętlonej, ciągle powtarzającej się w naszej głowie, której nie jesteśmy w stanie się pozbyć.
Opublikowane w Quarterly Journal of Experimental Psychology wyniki badań wskazują na to, że najlepszym sposobem, aby zablokować obsesyjne melodie, nie jest zajęcie myśli poprzez np. czytanie dobrych powieści, czy rozwiązywanie złożonych anagramów. Wystarczy żuć gumę!
Melodie, których nie jesteśmy w stanie pozbyć się z głowy są o tyle powszechne, o ile frustrujące. Występują u 99% ludzi (J. Kellaris) i często dla wielu osób stanowią źródło ogromnego stresu.
Kiedy słuchamy piosenek, uaktywnia się część naszego mózgu - kora słuchowa - która przetwarza informacje dźwiękowe. Po kolejnym usłyszeniu tonów znajomych melodii nasz umysł dopowiada sobie jej ciąg dalszy - wielokrotnie. Dr Philip Beaman, prowadzący poniższe badanie, jest zdania że musi być to forma przymusowej pamięci muzycznej. Pozbycie się natarczywej piosenki jest trudne, ale naukowcy wierzą że znaleźli rozwiązanie, i że tkwi ono w gumie do żucia. Akt żucia gumy jest bardzo podobnym do nieistotnych subwokalizacji, które okazują się pogarszać wydajność pamięci krótkotrwałej oraz obrazów słuchowych.
Dr Beaman tłumaczy, że „ słuchowe obrazy są mniej żywe, kiedy ludzie są zaangażowani w zadanie” załadowywania ich wewnętrznego głosu, ale nieistotne subwokalizacje, jak żucie, zmniejszają powtarzalność przylgniętej do naszych myśli melodii. Pragnąc przetestować swoją teorię, zespół badawczy przygotował trzy eksperymenty, w których uczestnicy byli wystawieni na słuchanie chwytliwych piosenek i żuli, bądź nie żuli gumy.
W pierwszym eksperymencie oceniano wpływ gumy balonowej na świadome pojawienie się obrazów muzycznych, tak samo jak powtórzenia pojawiających się natarczywych melodii, które uczestnicy próbowali stłumić
Osoby badane, wystawione na działanie popularnych melodii, w pierwszym momencie byli proszeni o to, aby nie myśleć o muzyce, następnie zaś pozwalano im na to. Zgodnie z przewidywaniami, wyniki badania potwierdziły działanie gumy do żucia, która zmniejszała liczbę doświadczanych świadomie uporczywych melodii, zarówno w warunkach jawnie tłumionej muzyki jak i podczas ekspresji.
Eksperyment drugi zwracał uwagę na rzeczywiste słyszenie muzyki, które odbywało się w głowach uczestników. Również udowodnił, ze żucie gumy zmniejsza efekt powyższego fenomenu.
Eksperyment trzeci natomiast został zaprojektowany, aby ocenić czy skutki żucia gumy były wspólne dla każdego rodzaju aktywności ruchowej, czy też specyficzne tylko dla artykulatorów mowy. W tym celu uczestnicy zostali poproszeni o żucie gumy albo wystukiwanie palcami rytm nowej melodii. Co ciekawe, wyniki wykazały, że aktywność ruchowa była mniej skuteczna niż żucie gumy.
Pierwsze spojrzenie na gumę do żucia w kontekście dobrowolnej jak i przymusowej wyobraźni muzycznej pokazuje, że guma do żucia zakłóca doświadczenia muzycznych wspomnień i w związku z tym, może być zalecana jako pomoc w pozbyciu się natarczywych melodii.
Więcej: