Pośmiejmy się!
- Szczegóły
- Utworzono: 15 maja 2015
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Mówi się, że różni ludzie to różne sposoby wykorzystania humoru. Opisując rodzinę, przyjaciół, partnera, z pewnością jesteś w stanie stwierdzić, czy mają dobre poczucie humoru, czy też nie.
Choć humor jest zasadniczo społeczny, używanie go może świadczyć o naszym poczuciu wartości, o naszych relacjach z innymi, a nawet o naszym dobrostanie.
Badania wykazują, że różne style humoru mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie psychiczne oraz wpływać znacząco na nasze życie.
Jakie typy?
- Humor agresywny – ten agresywny rodzaj humoru jest stosowany do manipulacji i krytykowania innych poprzez dokuczanie, wyśmiewanie, sarkazm i kpiny. Pod tym pojęciem kryje się także wykorzystywanie humoru do manipulowania innymi ludźmi za pomocą ukrytej groźby ośmieszenia.
- Humor samodeprecjonujący – zwany często „humorem samobójcy”, istotą tego stylu są ingracjacyjne i jednocześnie lekceważące siebie formy humoru. Wyraża się on w samoponiżaniu, przejawia się w próbach rozbawienia innych poprzez opowiadanie ośmieszających historii na własny temat.
- Humor adaptacyjny – (humor w służbie ego) jako narzędzie radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, humor jako mechanizm odwagi i obrony, wyraża się w tendencji do przyjmowania humorystycznego spojrzenia na życie dzięki umiejętności dostrzegania w nim zabawnych okoliczności.
- Humor afiliacyjny – humor w tym przypadku jest używany do połączenia i budowania relacji z innymi, związany jest ze skłonnością do opowiadania zabawnych historii i dowcipów oraz spontanicznego, humorystycznego przekomarzania się i rozbawiania innych w celu nawiązywania więzi między ludźmi i redukcji napięcia.
HSQ
Operacjonalizacją koncepcji stylów humoru jest Kwestionariusz Stylów Humoru (Humor Styles Questionnaire – HSQ) opracowany przez Roda Martina, Patricię Puhlik-Doris, Gwen Larsen, Jeanette Gray i Kelly Weir. Jest to metoda samoopisowa, w której osoba badana określa nasilenie zachowań polegających na reagowaniu humorem (badanie ekspresji). Kwestionariusz zawiera 32 stwierdzenia opisujące różne zachowania zgodne z wyróżnionymi stylami poczucia humoru. Obejmuje on cztery skale, z których każda zawiera po osiem pozycji odpowiadających poszczególnym wymiarom poczucia humoru. Badani udzielają odpowiedzi na siedmiostopniowej skali, od 1 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 7 (zdecydowanie się zgadzam).
Badania przeprowadzone przez autorów HSQ wykazują:
- mężczyźni mają większą skłonność niż kobiety do posługiwania się humorem agresywnym,
- osoby mające skłonność do posługiwania się humorem afiliacyjnym również mają tendencję do posługiwania się humorem w służbie ego,
- tendencja do posługiwania się agresją w humorze może być kierowana zarówno na siebie, jak i na innych,
- humor afiliacyjny okazał się pozytywnie związany z ekstrawersją, otwartością, wesołością, wysoką samooceną, pozytywnym nastrojem i satysfakcją ze związków,
- humor w służbie ego okazał się dodatnio skorelowany z otwartością, wysoką samooceną, dobrym samopoczuciem i wesołością,
- humor agresywny okazał się pozytywnie związany z neurotyzmem, wrogością i agresją,
- humor samodeprecjonujący natomiast dodatnio korelował z neurotyzmem, lękiem i złym nastrojem,
- humor agresywny i samodeprecjonujący nie mają pozytywnego związku z przystosowawczym funkcjonowaniem człowieka w społeczeństwie,
- adaptacyjne style humoru są wyraźnie powiązane z wyższym poziomem wdzięczności, co przekłada się na lepsze samopoczucie i dobrostan.
Niezależnie od sposobu pomiaru dobrostan psychiczny jest silnie związany z cechami osobowości. Ludzie szczęśliwi są mniej neurotyczni, a bardziej ekstrawertywni, otwarci, ugodowi i sumienni.
„Powyższe funkcje są niezależne od siebie i odpowiednio reprezentują zakres kwestii humoru, na co wskazują analizy empiryczne dokonane przez Martina, które porównywały zarówno relacje między funkcjami, jak również ich związek ze wskaźnikami humoru, wesołości i zdrowia psychicznego. Reasumując, do szeroko pojętego zdrowia psychicznego odnoszą się funkcje humoru w służbie ego i afiliacyjnego, pozostałe wiążą się z nieprawidłowościami w zakresie relacji interpersonalnych i przystosowania osobistego.”
Gdy śmieszne idzie zbyt daleko
Nie jest zabawne, gdy ktoś naśmiewa się z jakiejś wartości innych ludzi. Istnieje wielu udanych komików, którzy przedstawiają różne typy humoru, i którzy udowadniają jednocześnie, że nie trzeba obrażać ludzi, by być zabawnym. Warto zatem zastanowić się nad swoim typem humoru, żeby być bardziej świadomym jego okazywania, oraz pamiętać, że szorstki humor na dłuższą metę usuwa szacunek i dewaluuje innych ludzi.
Na podstawie:
- Nadia BrittanyMaiolino, Nicholas A. Kuiper. Integrating Humor and Positive Psychology Approaches to Psychological Well-Being. Europe'sJournal of Psychology, 2014, Vol. 10(3), 557–570