Menu

Niedźwiadki w sieci, ryzykanci w realu

Miłość i przyjaźń w sieci oraz dzięki sieci już nie dziwi. Czy zatem świadomość potęgi networkingu może przyczynić się do zwalczania ryzykownych zachowań oraz promowania właściwych dla zdrowia praktyk?

Nadużywanie alkoholu, narkotyków i steroidów, a także uprawianie seksu analnego bez zabezpieczeń, to grupa zachowań, którą coraz częściej zaobserwować można wśród homoseksualistów. Homoseksualni mężczyźni 2-3 razy częściej nadużywają narkotyków niż ich heteroseksualni koledzy. Co gorsza, aż 36% gejów przyznaje się do uprawiania seksu analnego bez zabezpieczeń. Te niepokojące dane skłaniają badaczy z wielu obszarów do zastanowienia się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Czyżby za wszystko odpowiedzialna była znana w psychologii afiliacja społeczna?

Wpływ grupy rówieśniczej jest nieoceniony, zwłaszcza w okresie dorastania. Liczne badania z obszaru psychologii wskazują na wyraźne związku pomiędzy postawą i zachowaniami członków grupy a jednostką. Wydawać by się mogło, że wszystko urywa się wraz z ukończeniem szkoły średniej, nowe wyzwania, takie jak tworzenie bliskich związków romantycznych czy też budowanie rodziny, mogą zmienić punkt odniesienia. Najnowsze badania dotyczące afiliacji społecznej dowodzą, iż wpływ grupy rówieśniczej może być równie silny w dorosłości, co w okresie dorastania. Otóż zdaniem Briana Willoughby oraz jego zespołu, istniejące w obrębie mniejszości seksualnych subgrupy mogą stanowić istotny czynnik różnicujący rodzaj podejmowanych aktywności przez jej członków.

Amerykański zespół za cel obrał sobie wyjaśnienie czynników związanych z podejmowaniem ryzykownych zachowań zdrowotnych przez homoseksualnych mężczyzn.

Zaprojektowano badanie, w którym wzięło udział 340 zdeklarowanych homoseksualistów. Badanie zostało przeprowadzone poprzez networking, a wyniki potwierdziły wcześniejsze oczekiwania.

Po pierwsze udowodniono istnienie grup rówieśniczych w obrębie mniejszości seksualnych. Bardzo dobrze rozpoznawalne okazały się być zwłaszcza subkultury Imprezowiczów, Niedźwiadków, Drag Queens, Chłopców czy Mięśniaków. Co więcej, przynależność do specyficznej grupy zwiększała ryzyko wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia zachowań. Identyfikowanie się z grupą Imprezowiczów wiązało się z największym ryzykiem związanym z nadużywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków oraz uprawianiem przygodnego seksu analnego bez zabezpieczeń. Co ciekawe, ryzykowne zachowania seksualne były również charakterystyczne dla grupy Niedźwiadków. Z kolei uzależnienie od tytoniu charakteryzowało grupę Buntowników, zaś poczucie przynależności do grupy Mięśniaków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem stosowania steroidów.

Podsumowując, przynależność do określonej grupy różnicowała rodzaj relacji pomiędzy zdrowiem a ryzykownym zachowaniem. Badania dowiodły także, iż najmniej narażeni na podejmowanie zachowań ryzykownych dla zdrowia są homoseksualni mężczyźni utożsamiający się z grupą Chłopców czy Domatorów.

Wyniki badań jednoznacznie podkreślają rolę afiliacji społecznej w definiowaniu tożsamości oraz wpływie grupy na zachowanie jednostki, nie tylko w okresie dorastania, ale i w okresie dorosłości. Zdaniem badaczy, wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie jednostki nie słabnie wraz z wiekiem i dotyczy różnych mniejszości. Niewątpliwie jednak potrzebna jest realizacja kolejnych badań z tego obszaru, by móc udowodnić hipotezę postawioną przez zespół Willoughby'ego.

Przedstawiona praca bezsprzecznie pokazuje, iż internet może odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu zachowań związanych z obszarem zdrowia, zarówno tych ryzykownych, jak i prozdrowotnych. Warto o tym pomyśleć, chcąc zwrócić uwagę na ważny społecznie problem.

Więcej:

  • Willoughbt, B., L., B., Lai, B., S., Doty, N. D., Mackey, E., R. (2008). Peer Crowd Affiliations of Adult Gay Men: Linkages With Health Risk Behaviors. Psychology of Men &Masculinity, vol 9, no. 4, 235-247.
Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku