Menu

Ryzyko kontrolowane

Faktem jest, że w wielu dziedzinach naszego życia porażka ostudza zapał. Większość ludzi po nieoczekiwanej  stracie  rzadziej podejmuje ryzyko. Co wobec tego dzieje się z nami, kiedy zaskoczy nas niespodziewana wygrana?

Zgodnie z założeniem psychologa Heath Demaree z Case Western Reserve awersja do podejmowania ryzyka dotyczy również zwycięstwa. Innymi słowy, nie jest ważne to, czy wygrasz,  czy przegrasz, ale to, czy wynik jest mało prawdopodobny. Ludzie reagują ostrożnością w przypadku  doświadczeń, które ich zaskoczyły, nawet jeśli miały dla nich bezpośrednio pozytywne konsekwencje.

Autor badań  i artykułu dotyczącego zachowań hazardowych w kontekście zysków i strat, który został opublikowany  w American Psychological Association Journal Emotion - Heath Demaree, przedstawił w nich eksperyment z fikcyjną grą hazardową. W badaniu każdy z uczestników (studentów) otrzymał  kapitał w wysokości 50 dolarów, Uczestnicy mogli zagrać od jednej do trzech rodzajów gier hazardowych. Każda gra komputerowa generowała zwycięstwa z różnym prawdopodobieństwem - 13% (duży jackpot), 50%  i 87% (bardzo mały jackpot).   Po rozegraniu każdej gry studenci odpowiadali na ankiety na temat emocji, nastrojów i podejmowanego ryzyka. Okazało się, że uczestnicy, którzy nie spodziewali się zwycięstwa lub porażki, szybciej wycofywali się z udziału w grze, pozostając przy swoich fikcyjnych kwotach. Zaskakujący wyniki toczonej gry przyczyniał się do niższego podejmowanego ryzyka przez uczestników

Podobne zjawiska zachodzą  w świecie zwierząt; niespodziewany bodziec uruchamia sygnał i czytelny komunikat, aby zatrzymać się i zaktualizować schematy dotyczące danego zdarzenia.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku