Małe dziecko z autyzmem - recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 24 stycznia 2012
- Katarzyna Maruszewska
Od opisania autyzmu jako zaburzenia minęło ponad 60 lat. W tym czasie zmieniał się sposób definiowania autyzmu, kryteria jego rozpoznawania oraz metody stosowane w terapii. Dzisiaj, dzięki licznym przeprowadzonym w tym obszarze badaniom, wiemy już znacznie więcej. Wciąż jednak istnieje wiele niedomówień, które sprawiają, że zjawisko to stanowi zagadkę, a stosowane metody pomocy nie przynoszą efektów na miarę oczekiwań.
Autorka, specjalistka od zaburzeń rozwojowych, w całościowy sposób przedstawia to zaburzenie. Uważa, że o pojawieniu się autyzmu przesądza kompleksowy charakter problemów dotyczących rozwoju społecznego i komunikacji. Podkreśla, że wczesne wykrycie tego zaburzenia, rozpoczęcie terapii, pomoc najbliższego otoczenia może podnieść życiowe szanse dzieci i wpłynąć na ich dalsze losy.
Książka zawiera aktualny stan wiedzy na temat autyzmu, możliwości wykrywania pierwszych oznak, prezentuje metody i sposoby prowadzenia terapii. Książka praktycznie i rzeczowo podchodzi do tematu, rozwiewając szereg niejasności. Pozycja polecana osobom zainteresowanym tą problematyką, osobom pracującym z dziećmi oraz rodzicom z diagnozą lub ryzykiem autyzmu swoich dzieci.
Ewa Pisuła - „Małe dziecko z autyzmem”