Mężczyzna na kozetce - recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 03 października 2013
- Kamila Pasek
„Mężczyzna na kozetce” zwrócił moją uwagę poprzez swoją intrygującą powierzchowność wyrażoną tytułem. Szybko i z entuzjazmem postanowiłam poznać go bliżej. Zachowując pozory obojętności, wczytywałam się w jego wiersze przez kilka godzin, by ostatecznie stwierdzić, iż skradł moje serce.
Seksualność w powiązaniu z płcią przeciwną stanowi interesujący koktajl budzący kubki smakowe wielu osób. Książka autorstwa Brandy Engler „Mężczyzna na kozetce”, nie tylko pozwala upić łyk płynu, ale i delektować się zawartością całej butelki, jaką niewątpliwie są relacje międzyludzkie, te seksualne i te oparte na emocjach, uczuciach...
Dr Brandy Engler postanowiła zaprosić czytelnika do gabinetu terapeutycznego oraz po części do swojego życia. Książkę wypełniają bowiem historie pacjentów, przeplatane delikatnym cieniem osobistych refleksji, czy obaw autorki zarówno tych związanych z terapią, jak i tych łączących się z życiem prywatnym seksuolożki. Na stronicach lektury, autorka przedstawia historie kilku swoich pacjentów, a także problemy z którymi się zgłaszają. Tym samym pozwala czytelnikowi uczestniczyć w sesjach, w których to opadają maski mężczyzn... i kobiet. Okazuje się bowiem, że problemy natury seksualnej mężczyzn, często są wynikiem gry dwojga...
Niezobowiązująca narracja w sposób inteligentny przemyca wiedzę dotyczącą ludzkiej seksualności. Autorka dzieli się swoim doświadczeniami wynikającymi z jej pracy terapeutycznej, przytacza również badania naukowe dotyczące adekwatnych obszarów. Tematyka poruszana przez terapeutkę dotyczy między innymi różnić między płciowych w odczuwaniu podniecenia, uzależnienia od pornografii, spadku libido, czy zdrad. Autorka wyjaśnia różnice pomiędzy kobieciarzem, a seksoholikiem; w obecności czytelnika stara się również uświadomić nieuświadamiane dotąd motywacje seksualne swoich pacjentów, sięgając przy tym nawet do okresu dzieciństwa.
Dzięki książce, z jednej strony czytelnik ma możliwość poznania ludzkich problemów, czy słabości, z drugiej zaś zostaje zaproszony do procesu zgłębiania wiedzy na temat ludzkiej seksualności, głównie tej w męskiej odsłonie.
Uprzedzając głosy krytyki dodam, iż pozycja ta nie należy do zbioru książek naukowych. Twierdzenia w niej zawarte nie zawsze są poparte niezbitymi dowodami naukowymi, stanowią raczej wyraz próby znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania w oparciu o wiedzę i doświadczenie terapeutyczne. Niewątpliwie wartość dodaną stanowi fakt, iż poszukiwań tych dokonuje dr Brandy Engler, wykwalifikowany terapeuta i psycholog kliniczny, co w dużej mierze wpływa na jakość treści.
Książka „Mężczyzna na kozetce” z pewnością może się stać źródłem wiedzy o mężczyznach dla kobiet... oraz dla mężczyzn. Książka, podobnie jak prywatna praktyka Brandy Engler, dedykowana początkowo kobietom, posiada potencjał, by stać się popularna także wśród mężczyzn. Mężczyźni bowiem nie tylko lubią seks uprawiać, ale i o nim rozmawiać oraz czytać na jego temat. Kolejnym czytelnikiem egzemplarza książki, który aktualnie posiadam, będzie właśnie osobnik płci męskiej.
Słowem podsumowania, „Mężczyzna na kozetce” zabierze nie jedną osobę na szereg interesujących spotkań o intymnym charakterze z przeróżnymi mężczyznami. Pod czujnym okiem Brandy Engler, spotkania te mogą przynieść zarówno kilka refleksji, jak i kilka obaw. „Co, leżąc na kozetce, opowiedziałby ten, z którym aktualnie się spotykam?”. Jak mówi jednak sama autorka, w miłości i w życiu ważna jest odwaga: „(...) piękno bowiem istnieje we wszystkich, nawet najtrudniejszych doświadczeniach związanych z miłością”, dlatego warto zaryzykować i bliżej poznawać mężczyzn, rozpoczynając od tego, który już wygodnie ułożył się na wspomnianej kozetce.
Owocnej lektury!
Engler Brandy, Rensin David - Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?