Menu

Związki miłosne - recenzja

Miłość we wszystkich swoich przejawach, zarówno tych duchowych, jak i cielesnych, od wieków fascynuje i zajmuje swym tematem wybitnych uczonych, artystów, mędrców i ludzi zwyczajnych. Książek o miłości i miłosnych relacjach powstało wiele, „Związki miłosne. Norma i patologiaOtto F. Kernberga wydawać mogłyby się kolejną pozycją z tego nurtu. Nie jest tak jednak zupełnie. Książka, o której mowa, powstała w odpowiedzi na lukę, jaką zaobserwowano w pracach z obszaru psychoanalizy. Dostarcza nie tylko rzetelnej wiedzy teoretycznej, ale i przykładów prosto z praktyki wybitnego psychoterapeuty, jakim jest sam autor, pionier w badaniach nad organizacją osobowości typu borderline oraz osobowości narcystycznej.

Książka traktuje o miłości dojrzałej, doszukując się źródeł jej barw i odcieni w życiu wczesnodziecięcym. Zdumiewające jest, jak wiele ludzkich zachowań, uczuć i emocji wynika z doświadczeń najwcześniejszego okresu życia człowieka.

Kernberg stopniowo i dokładnie wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z miłością, a także biologicznymi źródłami doświadczeń i zachowań seksualnych, wskazując przy tym na rolę zarówno popędów, jak i czynników psychospołecznych, by w kolejnej części przejść do meritum, jakim jest próba rozwikłania złożonych relacji pomiędzy osobami z granicznym typem osobowości, a ich kochankami czy małżonkami.

Dzięki książce czytelnik nie tylko pozna charakterystyczny dla każdego typu osobowości sposób budowania związku, ale i jego dynamikę oraz ewentualne zakończenie. Jak pisze autor, nie każdemu typowi osobowości jest dane się zakochać, każdy jednak poszukuje kontaktu z drugim człowiekiem, mniej lub bardziej udolnie, by nieświadomie odtworzyć prawidłową relację z obiektem przywiązania.

Pozycja w szczególności polecana psychologom klinicznym oraz przyszłym i obecnym psychoterapeutom, a także osobom, których miłość zajmuje i fascynuje, również z psychologicznej perspektywy.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Komentarze  

Tomasz Garstka
# Tomasz Garstka 2013-06-29 10:41
Wspaniała recenzja, doskonałej książki... psychoanalitycz nej. Na poważnym portalu psychologia-spo leczna.pl oczekiwałbym informacji, że treść ksiązki nie poparta jest ŻADNYMI wynikami rzetelnych badań, a opiera się na generalizacjach Autora-klinicys ty. Bardzo odstaje od standardów psychologii klinicznej
Tomasz Garstka, psycholog
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku