Vademecum terapeuty rodzinnego - recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 23 czerwca 2012
- Katarzyna Maruszewska
Terapia rodzinna jest w większym stopniu zorientowana na cel niż większość kierunków psychoterapii indywidualnej. Rodzina nie przychodzi do terapeuty aby szukać spełnienia, wsparcia lub uzyskać wgląd, lecz przede wszystkim aby rozwiązać nękający ja problem. Jednostka widziana przez pryzmat terapii rodzinnej nie jest integralną całością lecz ograniczaną częścią systemu rodzinnego. Konsekwencją takiego podejścia jest traktowanie określonego problemu nie jako prywatny problem, lecz zjawisko, które dotyczy wszystkich członków rodziny.
Na temat genezy i koncepcji rodzinnej napisano już wiele książek. Literatura fachowa często zawiera wiedzę teoretyczną, rzadko jednak podpowiada, co należy uczynić i jak się zachować w danej sytuacji. Początkujący terapeuci mają zazwyczaj imponującą wiedzę teoretyczną, z której nie potrafią jednak do końca korzystać.
Autor, który od ponad 30 lat pracuję jako psychoterapeuta w Szwecji. W Szwecji liczy się pragmatyzm i niechęć do dywagacji teoretycznych. Ważny jest wynik, konkret i prostota. Autor, dzieląc się własnym doświadczeniem, skupia się przede wszystkim na zagadnieniach praktycznych, z którymi każdy terapeuta rodzinny spotyka się na co dzień w swojej pracy.
W książce czytelnik znajdzie informację na temat głównych założeń terapii rodzin, jej głównych nurtów, dowie się jak prowadzić sesję, pozna techniki aktywujące m.in. puste krzesło, dubbing, pytania cyrkularne.
Terapia rodzinna jest terapią aktywną i przypomina proces uczenia się przez działania. Zapraszam przyszłych terapeutów i psychologów do aktywnego przeczytania tej lektury.
Jacek Kubitsky - Vademecum terapeuty rodzinnego