Stoker - fascynujący gen psychopaty
- Szczegóły
- Utworzono: 27 maja 2013
- Kamila Pasek
„Kwiaty nie wybierają swojego koloru”
Ludzie nie wybierają odcieni swojej osobowości.
Na ekrany polskiego kina wszedł najnowszy film Parka Chan-wooka „Stoker”. Bez najmniejszego wysiłku podbił serca miłośników kina oraz wiernych fanów twórczości Parka-wooka.
Film opowiada o losach pewnej majętnej rodziny zajmującej piękną podmiejską posiadłość.
Ów rodzinę poznajemy w chwili, gdy splatają się ze sobą dwa wydarzenia. Nagła śmierć głowy rodziny – Richarda Stokera, oraz osiemnaste urodziny jego córki, Indii. W tym trudnym dla Stokerów momencie niespodziewanie zjawia się wuj dziewczyny – Charlie, o którym wiadomo jedynie tyle, że przez wiele lat podróżował po Europie i jest osobą niezwykle czarującą.
Dalsza opowieść zbudowana jest w oparciu o trójkąt relacji pomiędzy nastoletnią Indią, jej skupioną na sobie matką oraz tajemniczym wujkiem Charliem. Mimo że pomiędzy młodą wdową a bratem jej zmarłego męża iskrzy, to India wzbudza prawdziwe zainteresowanie Charliego. Wuj wręcz obsesyjnie zainteresowany jest swoją bratanicą. Widzi w jej osobie część samego siebie, tak jak ona bowiem „widzi i słyszy więcej”. Jego działaniom przyświeca pragnienie, by ukształtować Indię na swój obraz i podobieństwo. I choć niewinna na pozór dziewczyna początkowo odnosi się do wuja z dystansem i instynktowną niechęcią, z czasem daje się owładnąć magnetycznej sile, tworzącej nić porozumienia między nimi, stając się partnerką Charliego, także w zbrodni. Chciałoby się powiedzieć, ciągnie swój do swego.
„Stoker”, jak piszą recenzenci filmowi, to film o spotkaniu zła z niewinnością. W tej historii zło zaraża i zło zwycięża, przenosząc swój pierwiastek z wuja na bratanicę, w niej zamieszkując i w niej rosnąc w siłę.
Opowieść przedstawia skomplikowane postaci nie wprost. Reżyser pozwala widzowi delektować się smakiem poznania. Pozwala mu dostrzegać niuanse, słyszeć przeróżne dźwięki i widzieć emocje. Uczy czytać między wierszami. Nie bez powodu, bowiem relacje pomiędzy głównymi bohaterami bazują na niedopowiedzeniach i doznaniach zmysłowych. Powstające napięcie nie wiąże się zatem z odkrywaniem nowych faktów i rozwiązywaniem tajemnic, ale towarzyszy w głównej mierze relacjom interpersonalnym. Ważny jest tu każdy gest, grymas czy tembr głosu.
(Przykład: scena gry na pianinie, gry „na cztery ręce”).
Obraz, będący tłem dla koktajlu uczuć, pragnień i zachowań bohaterów, nie tylko pieści oko, ale czasem gra pierwszoplanową rolę, spychając dialog na dalszy plan. Piękne zdjęcia, dopracowane kadry i subtelne napięcie czynią ze Stokera kreację wyjątkową. W tym filmie liczy się niuans i napięcie, sama akcja filmu, nierozwikłane do końca tajemnice i historie są jedynie dopełnieniem opowieści.
Naprawdę warto obejrzeć Stokera. Dodam, że dla miłośników psychologii film ten będzie doskonałą ucztą. Pokazuje bowiem postaci o określonym, fascynującym i niebezpiecznym typie. Postaci charakteryzujące się wyraźnym rysem psychopatycznym. Zupełny brak empatii, jaki obserwujemy u Charliego, satysfakcja seksualna płynąca z czynności zabijania czy niechęć do bycia dotykanym, to tylko niektóre z cech tego typu osobowości. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do wybitnej pozycji książkowej „Psychopaci są wśród nas”, w której to autor, Richard D. Hare dzieli się spostrzeżeniami naukowymi i fascynującymi opisami przypadków tego typu osobowości.
Oficjalny zwiastun filmu:
Reżyseria: Park Chan- wook
Scenariusz:Wentworth Miller
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Mia Wasikowska, Matthew Goode, Nicole Kidman
Gatunek: Dramat, Thriller
Czas trwania: 1 godzina 38 minut.
Komentarze
Błagam... "Ową rodzinę...", jeśli już koniecznie musicie stosować ten pretensjonalny zaimek. Zdecydowanie lepiej byłoby "Rodzinę tę...".
Joanna