Samochód jest dla Ciebie bardzo ważny?
- Szczegóły
- Utworzono: 24 listopada 2011
- Agnieszka Potrzuska
Osoby identyfikujące się ze swoim samochodem są bardziej agresywnymi kierowcami. Badacze z Temple University Fox School of Business odkryli, że ci, którzy postrzegają swój samochód jako przedłużenie własnego ego, mają znacznie silniejsze tendencje do agresywnej jazdy.
Starano się ukazać, jak osobowość, nastawienie i wartości mają wpływ na zachowania agresywne podczas prowadzenia samochodu. Agresywna jazda ma bowiem swój wkład w ilość wypadków drogowych – stanowi przyczynę jednej trzeciej wszystkich wypadków, w których mamy do czynienia z rannymi, oraz powód dwóch trzecich wszystkich wypadków śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych.
Prowadząca badanie, Ayalla Ruvio, zauważa, że wyjaśnia to wiele ze zjawisk, o których dotychczas było już wiadomo. Przykładowo wiemy, że mężczyźni są raczej bardziej agresywnymi kierowcami niż kobiety i to właśnie mężczyźni mają tendencję do postrzegania swojego samochodu jako przedłużenie swojego ego.
Jedno z przeprowadzonych badań wiązało się z holistycznym ujęciem wpływu osobowości, nastawienia i wartości, na podstawie danych zebranych od 134 ankietowanych kobiet i mężczyzn o średniej wieku 23,5. Drugie badanie, rozbudowane na podstawie pierwszego, objęło 298 osób. Dodano czynniki takie jak przyciąganie ryzyka, impulsywność, prowadzenie samochodu jako aktywność hedonistyczna oraz percepcję presji czasu.
Na podstawie wyników zauważono, że bardziej agresywne zachowania na drodze i tendencje do łamania przepisów wykazują osoby, postrzegające samochód jako odbicie własnej tożsamości, osoby z tendencjami kompulsywnymi oraz charakteryzujące się podwyższonym materializmem i zwracające uwagę na posiadanie. Ponadto młodzi ludzie, którzy są we wczesnym etapie tworzenia własnej tożsamości, mogą odczuwać potrzebę popisywania się na drodze i potwierdzania swoich umiejętności kierowcy. Mogą być również zbyt pewni siebie i nie doceniać zagrożeń związanych z brawurową jazdą. Co więcej, osoby, które przyznają się do zachowań agresywnych na drodze, również przyznają się do udziału w większej liczbie incydentów z łamaniem prawa, a poczucie braku czasu i jego presja prowadzą do bardziej agresywnych zachowań kierowcy.
Wyniki sugerują, że postrzeganie samochodu jako przedłużenie własnej tożsamości prowadzi bardziej do agresywnych zachowań na drodze niż do wzmożonej ostrożności. Jednostki mogą widzieć swój samochód i przestrzeń na drodze, jaką zajmują, jako ich własne terytorium i będą poszukiwać sposobu na zachowanie kontroli nad nim i obrony, jeśli wystąpi taka potrzeba. Wyniki badań mogą być rozpatrywane w licznych kontekstach kulturowych ze względu na silny związek między samochodami i tożsamością.