Menu

Zaangażowanie w pracę, satysfakcja zawodowa i produktywność

Zaangażowani pracownicy, czyli ci, którzy podchodzą do swojej pracy z energią, oddaniem i skupieniem, są bardziej otwarci na nowe informacje, bardziej efektywni i chętni robić więcej niż się od nich wymaga. Ponadto, podejmują inicjatywę, aby zmieniać swoje środowisko pracy tak, by pozostawać wciąż zaangażowanym.

Co wiemy o wewnętrznych procesach zaangażowania i jak pracodawcy mogą je zwiększać, aby polepszyć efektywność? Arnold B. Bakker stworzył model zaangażowania w pracę oparty o nowe badanie.

Bakker uważa, że zaangażowanie w pracę zależy od dwóch rodzajów zasobów. Zasoby zawodowe obejmują wsparcie społeczne, informację zwrotną, możliwość autonomii, różnorodność i wzrost. Takie zasoby są dobre dla pracownika i zaspokajają podstawowe ludzkie potrzeby. Są również korzystne dla miejsca pracy, ponieważ, jeśli występują, praca jest wykonywana szybciej i z lepszymi wynikami. Proces jest cykliczny. Lepsza praca jest bardziej nagradzająca dla samego pracownika, co również podnosi jego zaangażowanie i efektywność.

Co interesujące, zaangażowanie i wysoka efektywność są najwyższe, kiedy wymagania pracy są największe. Zasada ta obowiązuje nawet w pracy, którą nie uważamy za najbardziej ambitną, jak np. praca w fast-foodzie.

Własne zasoby pracownika, takie jak poczucie własnej wartości czy optymizm, również mają swój wkład w zaangażowanie w pracę. Pracownicy z bogatymi zasobami osobistymi nie tylko podchodzą do swojej pracy z większym entuzjazmem i radością, ale są zdrowsi, co pozwala im pracować ciężej. Starają się również stworzyć sobie korzystne warunki dla siebie poprzez poszukiwanie sposobów na dopasowanie swojego talentu i zainteresowań do zadań, a także na zwiększanie wyzwań. Tacy pracownicy uzyskują podziw innych współpracowników i w ten sposób przekazują swoje nastawienie. To bardziej produktywne nastawienie zwiększa zaangażowanie innych pracowników, a tym samym ich produktywność i osobistą nagrodę.

Zaangażowanie w pracę różni się w zależności od osoby, co pozwala wytłumaczyć fakt, że tylko niektórzy stają się liderami. Ponadto dla każdej osoby zaangażowanie zmienia się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Zatem od nikogo nie można oczekiwać, że zaangażowanie będzie cały czas na najwyższym poziomie. Czasami praca jest po prostu nudna. Jednak musimy być w stanie tolerować również i taki stan. Potem pracownik odzyskuje z powrotem swoje siły, jak i zaangażowanie.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Komentarze  

Iwona
# Iwona 2011-08-09 13:18
Nuda to najgorsze co może być w pracy!!! Dlatego bardzo pocieszające są ostatnie zdania artykułu.
Odpowiedz
Badanie
# Badanie 2012-01-31 18:11
Ciekawi Cię co ma wpływ na poziom Twojej satysfakcji z pracy? Nas też! Weź udział w badaniu i sprawdź!

Kliknij link aby rozpocząć badanie:
www.surveymonkey.com/s/HRPCQL7

Satysfakcja z pracy to temat, który od dawna skupia uwagę psychologów jak i praktyków zarządzania. Wyniki badań donoszą, że poziom satysfakcji ma związek m.in. z zaangażowaniem oraz efektywnością w pracy. Ale nie tylko! Zadowolenie z życia zawodowego jest związane również z równowagą pomiędzy pracą a życiem osobistym. Wpływa na Twoje samopoczucie i motywację do osiągania celów.

W ramach projektu badawczego realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim chcemy sprawdzić co sprawia, że jesteś zadowolony z pracy? Weź udział w kształtowaniu nowego podejścia do zarządzania i wypełnij kwestionariusz - poświęć 8 minut dla swojej satysfakcji!

www.surveymonkey.com/s/HRPCQL7
Odpowiedz
ernset
# ernset 2012-03-25 14:16
Basia, ile takie badanie zaangażowania trwa? Bo właśnie ciekawe jak ono odnosi się do ostatniego zdania artykułu. Przecież nie oszukujmy się są godziny a nawet dni kiedy po prostu jesteśmy nie w formie, nie mamy nastroju, sił, słońca i innych takich i po prostu mniej pracujemy, ale zaangażowani dalej jesteśmy. Barometr Zaangażowania powinien to wyłapać.
Odpowiedz
basia
# basia 2012-03-25 19:16
jest przykładowe szkolenie z tego zakresu w zakładce e-learning powinieneś spróbować
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku