Stereotyp feministki zweryfikowany
- Szczegóły
- Utworzono: 19 października 2007
- Maciej Chabowski
Wbrew popularnym w społeczeństwie poglądom, feminizm i romantyzm u kobiet nie są nie do pogodzenia. W istocie, feminizm może wiązać się z bardziej zadowalającymi związkami heteroseksualnymi. Badania Laurie Rudman i Julie Phelan z amerykańskiego Rutgers University wykazują bowiem, że stereotypy stygmatyzujące feministki są jedynie niepotwierdzonymi i krzywdzącymi tą grupę spekulacjami.
Powszechnie uważa się, że feministki to oschłe, mało atrakcyjne i sfrustrowane seksualnie kobiety, które nie są zdolne do nawiązania długotrwałych związków z mężczyznami. Rudman i Phelan zmieniają nasz pogląd na ten temat. Obie badaczki przeprowadziły wywiady laboratoryjne na próbie 242 amerykańskich studentów oraz badania kwestionariuszowe on-line na próbie 289 starszych dorosłych. Analizowały one spostrzeganie własnych postaw feministycznych u mężczyzn i kobiet oraz ich powiązania z ogólną satysfakcją ze związku mierzoną m.in. zadowoleniem ze wzajemnych relacji, zgodnością dotyczącą równości płci, stabilnością związku oraz poziomem satysfakcji seksualnej.
Okazało się, że posiadanie partnera o poglądach feministycznych wiąże się ze zdrowszymi i bardziej satysfakcjonującymi dla kobiet relacjami. Feministki osiągały większe zadowolenie ze swoich związków niż nie-feministki. Mężczyźni związani z feministkami deklarowali natomiast w obu badanych próbach bardziej stabilny charakter związku oraz większą satysfakcję seksualną. Innymi słowy, feminizm nie tylko nie jest przeciwstawny romantyzmowi, ale wręcz sprzyja bardziej trwałym i satysfakcjonującym relacjom heteroseksualnym.
Autorki zbadały także (w obu próbach) zasadność innego popularnego elementu stereotypu feministek przyjmując zawartą w nim hipotezę, że feministki są częściej samotne, homoseksualne lub mało atrakcyjne seksualnie w porównaniu z nie-feministkami. Rudman i Phelan nie znalazły potwierdzenia takiego twierdzenia. Wprost przeciwnie, feministki częściej nawiązywały romantyczne związki heteroseksualne niż kobiety, które nie sympatyzowały z tą ideologią.
Jak widzimy z powyższych badań, stereotypy dotyczące feministek wydają się być nieścisłe i dalece odbiegają od rzeczywistych atrybutów tej grupy kobiet. Co więcej, czytający to mężczyźni powinni dobrze zastanowić się czy kandydatki na stałą partnerkę nie szukać właśnie wśród nich.
Źródło: Rudman L.A. & Phelan J.E. (2007). The interpersonal power of feminism: is feminism good for romantic relationships? Sex Roles 6/2/07