Menu

Zen randkowania

Kto zna receptę na bezstresowe randkowanie, ręka do góry! Badania amerykańskich naukowców wskazują, że z pomocą zestresowanym randkowiczom może przyjść filozofia wschodu!

Romans na zdrowie

Randkowanie nie zawsze jest prostą sprawą, szczególnie kiedy stawia się w tym temacie pierwsze kroki. Powszechnie uważa się, że związki wśród młodych mają charakter przejściowy i nie wpływają znacznie na dalsze funkcjonowanie w późniejszym życiu. Liczy się dużo, szybko i intensywnie? Nic bardziej mylnego! Badania wskazują, że tworzenie i utrzymywanie romantycznych relacji w okresie wchodzenia w dorosłość jest nie tylko ważnym celem, ale również może gwarantować zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednym z czynników, który może wpływać na zdrowie, ale również jakość związków, jest Mindfulness. Jest to koncepcja wywodząca się z buddyzmu, a przez kulturę zachodu definiowana jako umiejętność kierowania swojej uwagi czy świadomości na przeżywanie rzeczywistości tu i teraz wraz z akceptacją i nieocenianiem tego, co się dzieje. Brzmi zbyt mało naukowo? Terapia poznawczo-behwioralna, która jest najczęściej badana pod względem skuteczności, czerpie z Mindfulness garściami, a na rynku można znaleźć coraz więc publikacji, warsztatów, a nawet kursów uczących, jak posługiwać się tą metodą.

Przepis na randkę

Wiele badań dowodzi, że korzystanie z technik Mindfulness wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym oraz fizycznym, na przykład w radzeniu sobie ze stresem lub depresją. Co ciekawe, ci, którzy posługują się tymi metodami, są zdecydowanie bardziej zadowoleni ze swojego związku oraz relacji intymnych, łatwiej radzą sobie z konfliktami i okazują partnerowi więcej empatii oraz akceptacji. Rozwój umiejętności Mindfulness wiąże się również z większym poczuciem autonomii, która z kolei jest ważnym elementem partnerskiej relacji i również przyczynia się do zachowania zdrowia. Według teorii Bowena, umiejętność balansowania swoich potrzeb pomiędzy bliskością a autonomią jest jednym z kluczowych elementów gwarantujących stabilność w związku. Różnicowane self w zakresie relacji interpersonalnych wiąże się z lepszym radzeniem sobie z sytuacjami stresowymi w związku oraz brakiem lęków przed byciem porzuconym, gdy coś idzie nie tak. Wyższy poziom różnicowania wiąże się zatem z lepszą jakością oraz satysfakcją z relacji.

Zen rendez-vous

Każdy, kto dopiero wchodzi w nową relację, doskonale wie, że randkowanie może być równie stresujące, co przyjemne. Na wokandzie są nie tylko emocje, które samemu się odczuwa, ale również uczucia partnera, których wybuchy mogą być czasami dezorientujące. Czy Mindfulness wraz z wyższym poziomem różnicowania self mogą pomóc młodym parom przejść przez drogę nowych związków w miarę suchą stopą? Odpowiedzi na to pytanie próbowali poszukać badacze ze Stanów Zjednoczonych. W badaniach wzięło udział 104 studentów, którzy byli na etapie budowania romantycznych związków. Za pomocą kwestionariuszy mierzono poziom cech będących przedmiotem badań. Wnioski z badań potwierdziły, że osobom o większym stopniu zróżnicowania self łatwiej jest balansować pomiędzy intymnością i poczuciem bezpieczeństwa w związku a autonomią. Ponadto wyniki wskazują, że wśród par, które nadal są na etapie randkowania, praktykowanie Mindfulness wraz z wyższym poziomem różnicowania self wiąże się z większym poczuciem satysfakcji, lepszą komunikacją oraz obniżonym poziomem stresu. Osoby, które w nieoceniający sposób spostrzegają rzeczywistość i swoje doświadczenia, mogą uzyskać większy wobec nich dystans, tym samym zapobiegając byciu zaplątanym w emocje swojego partnera. Dzięki metodom Mindfulness ludzie uczą się lepiej rozpoznawać swoje stany emocjonalne, co z kolei wiąże się z większą świadomością własnych potrzeb i przyczyn zachowania oraz umiejętnością ich kontroli.

Na podstawie: Khaddouma, Alexander; Gordon, Kristina Coop; Bolden, Jennifer. Zen and the art of dating: Mindfulness, differentiation of self, and satisfaction in dating relationships. Couple and Family Psychology: Research and Practice, Vol 4(1), Mar 2015, 1-13. http://dx.doi.org/10.1037/cfp0000035

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku