Menu

Schizofrenia i jej deficyt funkcji poznawczych

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazali, że komputerowe ćwiczenia poznawcze mogą pomóc schizofrenikom pokonać deficyty poznawcze – a może nawet zahamować rozwój choroby.

Schizofrenia jest ciężką, przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka ponad dwa miliony osób w Stanach Zjednoczonych. Osoby ze schizofrenią mają zarówno pozytywne jak i negatywne objawy, w tym halucynacje, urojenia, zaburzenia mowy i zachowań, oraz występującą alogię (ubóstwo mowy), która wpływa na kłopoty z organizacją toku myślenia. Tym objawom klinicznym często towarzyszy poważnych deficyt poznawczy, w prędkości przetwarzania, uwagi, uczenia się, pamięci werbalnej i wizualnej oraz funkcji wykonawczych. Co więcej, osoby ze schizofrenią często wykazują trudności w funkcjonowaniu społecznym, a mianowicie ich zdolność do poruszania się po świecie społecznym, interpretacja i przetwarzanie istotnych informacji jest zaburzona.

Ostatnie badania wykazały, że społeczne deficyty funkcji poznawczych w schizofrenii są zakorzenione w anatomicznych i czynnościowych zaburzeniach w obrębie kompleksu sieci mózgu - zbiorczo określane jako "mózg społeczny". Te podstawowe domeny zaburzeń poznania społecznego są nie tylko bezpośrednio związane ze złym funkcjonowaniem społecznym, ale leżą również u podstaw najważniejszych czynników codziennego życia, takich jak: niski status zawodowy, złe funkcjonowania społeczne, zmniejszona zdolność do samodzielnego życia, oraz obniżona jakość życia.

Społeczne deficyty poznawcze są odporne na leczenie farmakologiczne. Jak się okazuje antypsychotyczne leki nie łagodzą wszystkich objawów, co więcej mają również ostre efekty uboczne.

Sophia Vinogradov, psychiatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco twierdziła, że właściwy trening, współdziałający z plastycznością mózgu mógłby pomóc walcząc z deficytami poznawczymi.

„Aby rozróżnić między tym, co się dzieje w świecie, a tym, co jest jedynie tworzone przez własny umysł, różne poznawcze układy informacyjne muszą ze sobą bardzo dobrze współpracować” – mówi Vinogradov. „Trzeba pobrać zewnętrzną informację i dokładnie ją zapisać. Trzeba być zdolnym do monitorowania swoich wewnętrznych myśli, rozpoznania, że rodzą się wewnątrz i zapamiętać je. Później porównać zewnętrzne z wewnętrznym. W zdrowym mózgu zachodzi to nawet bez świadomości. W schizofrenii jednak, układ mózgowy odpowiadający za to nie pracuje zbyt dobrze”.

Wyniki badań pokazują, że właściwy trening komputerowy może wzmocnić efekt tradycyjnego leczenia lekami. Odkryto, że badani w grupie treningu mieli znaczną poprawę w monitorowaniu rzeczywistości, a także wzmożoną aktywność w korze przedczołowej. Uczestnicy programu treningowego także wykazali lepsze funkcjonowanie społeczne.

I mimo iż metoda ta jest dopiero rozwijana, to może odgrywać coraz większą rolę. Trening może również pomóc w przypadkach takich zaburzeń jak fobie czy zespół stresu pourazowego. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pokażą, że intensywny program treningowy z okazjonalnymi sesjami po jego ukończeniu, może pomóc schizofrenikom w normalnym funkcjonowaniu społecznym, w zachowaniu pracy, unikaniu epizodów psychotycznych i podwyższeniu jakości codziennego życia.

I oby nastał dzień, że trening poznawczy pomoże zagrożonym schizofrenią w całkowitym uniknięciu choroby.

Na podstawie:

  • Annika Rose1, Sophia Vinogradov, Melissa Fisher, Michael F. Green, Joseph Ventura, Christine Hooker, Michael Merzenich and Mor Nahum. Randomized controlled trial of computerbased treatment of social cognition in schizophrenia: the TRuSST trial protocol. Rose et al. BMC Psychiatry (2015) 15:142 DOI 10.1186/s12888-015-0510-1.
Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku