Menu

Walka z kontuzją

Urazy sportowe są stałym i nieodłącznym elementem aktywności fizycznej. Jak się okazuje, liczba urazów sportowych dramatycznie rośnie, z uwagi na wzrost profesjonalizacji, konkurencyjności i rozszerzenia praktyk.

Szkody spowodowane uprawianiem sportu są wydarzeniem, które nie tylko zagraża karierze sportowej, ale także może mieć wpływ na ekonomiczny, zawodowy i edukacyjny aspekt naszego życia, jak i również na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Na szczęście większość urazów sportowych może być skutecznie leczona, a osoby, które borykają się z kontuzjami, mogą powrócić do satysfakcjonującego poziomu aktywności fizycznej. Co więcej, wielu urazom sportowym można zapobiec, podejmując odpowiednie środki ostrożności.

Siły biomechaniczne

Kontuzje rozumie się jako uszkodzenia ciała powstałe w czasie uczestnictwa w aktywności sportowej. Z tego punktu widzenia celem badań są urazy sportowe (mięśni, ścięgien, kości, narządów itp.) i warunek ten jest postrzegany jako wynik sił biomechanicznych wywieranych na ciało. Jednak ta perspektywa prowadzi do idei sportowca jako zwykłego pojemnika zestawu części, które rozkładają się i muszą zostać naprawione.

Ponadto większość badań epidemiologicznych rozważa tylko biomechaniczne i medyczne aspekty wpływające na stan naszego zdrowia. A gdzie miejsce na psychologiczne czynniki, które mają znaczący wpływ na zdrowie i kondycje zawodników?

Zmienne psychologiczne

Analiza aspektów związanych z urazami sportowymi nie może być kompletna bez uwzględnienia tolerancji bólu, motywacji, presji społecznej, zaburzeń odżywiania itp. Ostateczne i pełne zrozumienie tego złożonego i wielowymiarowego zjawiska o nazwie kontuzje sportowe wymaga interdyscyplinarnego podejścia do odpowiedniej profilaktyki i rehabilitacji, w której zmienne psychologiczne odgrywają kluczową rolę. Podejście to powinno przyczynić się do kompleksowej identyfikacji etiologicznych czynników ryzyka i mechanizmów szkody.

Wybuch psychologicznych badań nad kontuzjami sportowymi w ciągu ostatnich 30 lat przyniósł dwie główne zmiany. Z jednej strony, przyczyniło się to do lepszego zrozumienia zmiennych, które wpływają na częstotliwość występowania kontuzji u sportowców. Z drugiej strony, psychologia wpłynęła na analizę reakcji emocjonalnych i odpowiada na pytania, jak takie reakcje wpływają na proces leczenia i ich zdolność do wznowienia treningów.

Co nas osłabia?

Badania podkreślają stres jako jedną z najważniejszych zmiennych zaangażowanych w proces kontuzji sportowych. Stres okazał się promować podatność na zranienia. W parze z niepokojem powoduje zmiany fizyczne w organizmie, skurcze mięśni, zawęża pole widzenia, spowalnia czas reakcji itp. Często jest on spowodowany wynikiem ważnych wydarzeń życiowych, negatywnych sytuacji, codziennych kłopotów czy też brakiem wsparcia społecznego. Inne zmienne, które wydają się odgrywać rolę, to stany nastroju, wymiary osobowości, takie jak neurotyzm i samoocena.

Jeśli chodzi o fazę, w której zawodnik jest obecnie kontuzjowany, badania psychologiczne wykazały, że sam uraz staje się stresującym warunkiem mającym wpływ na emocjonalne, poznawcze i behawioralne reakcje. Taki warunek wchodzi w interakcje z innymi czynnikami psychospołecznymi (wymiarami osobowości, wiekiem, płcią, rehabilitacją itp.). Z analizy zmiennych, takich jak tolerancja bólu, postrzeganie nastroju oraz wsparcie społeczne, wynika, że mają one bezpośredni wpływ na przywiązanie sportowca do programu rehabilitacji i chęci wznowienia działalności sportowej.

Powrót do gry

Zdecydowanie większość sportowców decyduje się na powrót do gry, gdy tylko zostanie rozliczona przez zespół lekarzy medycyny sportowej. Niektórzy jednak, mimo dobrej kondycji fizycznej, nie wchodzą ponownie na arenę sportową. Przyczyną jest brak przygotowania psychicznego, które powoduje: uczucie lęku i niepokoju, strach przed ponownymi obrażeniami, strach przed powrotem do gry, brak zaufania do swojej kondycji fizycznej, co prowadzi do spadku wydajności.

Utrzymując sportową tożsamość, ustalając cele oraz używając wyobrażeń myślowych, sportowiec może utrzymać motywację, która jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na powrót do gry. Nie wolno zapominać, że wszystkie powyższe czynniki obejmują wsparcie od innych, czy kolegów z drużyny, trenera, psychologa, czy też fizjoterapeuty. Motywacja pozwala odbudować marzenia!

Zgodzicie się chyba ze mną, że motywacja w sporcie jest często ważniejsza niż same wytrenowane mięśnie. Zatem „powiedz jeszcze raz, że nie dam rady, a ja pokażę Ci, że mogę jeszcze więcej”.

Na podstawie:

  • Pedro L. Almeida, Aurelio Olmedilla, Víctor J. Rubio and Pere Palou. Psychology in the realm of sport injury: What it is all abou. Revista de Psicología del Deporte 2014. Vol. 23, núm. 2, pp. 395-400.

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku