Każdy ma prawo żyć tak, jak uważa...
- Szczegóły
- Utworzono: 23 czerwca 2015
- Aleksandra Dymanus - Gaudyn
...pod warunkiem, że nie ma to wpływu na jakość życia innych ludzi. Wiąże się to z tolerancją, akceptacją i poszanowaniem uzasadnionych potrzeb oraz wyborów innych osób.
Nic dziwnego, że nastolatkowie biorący udział w wandalizmie, kradzieży i innych złych zachowaniach często mają problemy w późniejszym okresie życia, już jako osoby dorosłe.
Jak się okazuje, zachowania antyspołeczne w okresie dojrzewania przewidują problematyczne efekty w wieku dorosłym. Jednak naukowcy zauważyli znaczną różnorodność w obrębie szerokiej grupy młodzieży podejmującej działania destrukcyjne. Jedną ze strategii w tej niejednorodności jest identyfikacja osób z różnych etiologii i różnych trajektorii objawów.
Badania
Według najnowszych badań Uniwersytetu Michigan, przewidywania, które dzieci będą kontynuować zachowania antyspołeczne i problemy z prawem, mogą okazać się trudne, jeśli w dzieciństwie pewne zachowania i cechy będą oceniane oddzielnie.
Aby określić, jakie zachowania i cechy pokrywają się, zaczęto zachowania antyspołeczne oceniać w oparciu na wieku, poziomie empatii, stopniu emocji i agresji w stosunku do ilości łamania reguł.
Wyniki pokazały:
- dzieci przejawiające zachowania destrukcyjne do 10 roku życia były narażone na agresywne objawy, chociaż niekoniecznie mniej empatii,
- zachowania patologiczne we wczesnych latach dojrzewania, jak i poważna agresja przewidują we wczesnej dorosłości aresztowania i zaburzenia psychiczne (zaburzenia osobowości, depresja, narkomania),
- brak empatii przewiduje dorastającym aresztowania i narkomanie.
Dr Hyde i jego współautorzy odkryli, że wszelkie patologiczne zachowania w młodości skutkują negatywnymi rezultatami we wczesnej dorosłości, co więcej, zauważono, że agresja i wiek chorego najlepiej prognozują negatywne skutki.
Wyniki badań mogą pomóc rodzicom i psychologom wiedzieć, kto najbardziej potrzebuje leczenia. Pozwalają one dostrzec i zrozumieć, że dzieci przejawiające zachowania antyspołeczne potrzebują pomocy i że skutki mogą ciągnąć się latami, zaburzając harmonię życia codziennego.
Na podstawie:
- Early Starting, Aggressive, and/or Callous–Unemotional? Examining the Overlap and Predictive Utility of Antisocial Behavior Subtypes. Journal of Abnormal Psychology 2015, Vol. 124, No. 2, 329–342