Menu

Uśmiech uśmiechowi nierówny

Uśmiech. Uniesione kąciki ust. Dołeczki na policzkach. Śnieżnobiałe zęby. Otwarta, roześmiana buzia. Iskierki czające się w spojrzeniu... Istnieje wiele typów uśmiechu, niektóre wymusza sytuacja, inne są naturalne i szczere. Radość i mimika najczęściej idą w parze. Kiedy zatem ludzie uśmiechają się najradośniej?

Uśmiech, któremu towarzyszą uniesione policzki i otwarte usta, wydaje się bardziej radosny niż ten, kiedy to tylko kąciki ust lekko unoszą się ku górze, zaś wargi pozostają zamknięte. Te dwa rodzaje uśmiechu można uznać za roześmianie i uśmiech. Co ważniejsze, pierwszym rodzajem uśmiechu ludzie częściej obdarowują tych, z którymi dzielą pozytywny afekt, w samotności uśmiechają się w bardziej stonowany sposób i nie jest to związane jedynie z socjalizacją.

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Arizonie zajęła się analizą uśmiechów trzynastu wyjątkowych badanych, mianowicie dzieci w wieku 1-6 miesiąca życia. Typ osób badanych wybrany został celowo, w ten sposób chciano bowiem uniknąć wpływu społecznych reguł na typ prezentowanego uśmiechu.

W trakcie badania obserwowano, w jaki sposób uśmiechają się dzieci w sytuacji, kiedy są same, oraz gdy towarzyszy im mama.

Wyniki badań wykazały, iż niemowlęta dużo częściej uśmiechały się szeroko, gdy patrzyły na twarz mamy, która również uśmiechała się do nich. Doprowadziło to badaczy do wysnucia wniosków, iż uniesione policzki i otwarte usta, tak charakterystyczne dla roześmiania, wiążą się z procesem dzielenia pozytywnego afektu oraz wizualnym zaangażowaniem, a do tego potrzebujemy partnera interakcji. Ludzie uśmiechają się szerzej do ludzi niż do samych siebie.

Uśmiechnij się do siebie, uśmiechnij się do innych!

Dla zainteresowanych: Messinger D., S., Fogel, A., Dickson, K, L. (2001). Developmental Psychology, vol 37, np. 5, 642-653.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku