Menu

Skuteczne osiąganie celów. Czego możemy się nauczyć od Franka Underwooda (House of Cards)?

Francis (Frank) Underwood (Kevin Spacey), bohater serialu „House of Cards", to polityk urzędujący w Białym Domu, spędzający swój czas na knuciu szeroko zakrojonych planów zemsty. Pomijając moralne i etyczne względy, działa z niezwykłą skutecznością. Jaki jest Frank i czego możemy się od niego nauczyć w drodze do osiągnięcia naszych celów?

W pogoni za długoterminowymi celami Underwood wykazuje się jako utalentowany taktyk i dyplomata. Jest protekcjonalny, egocentryczny, przebiegły i bardzo inteligentny. Za pomocą opanowanej do perfekcji sztuki manipulacji niestrudzenie dąży do zamierzonych celów.

Osobowość.

Jakim typem osobowości jest Frank Underwood? Najprawdopodobniej stanowi on mieszankę czterech z 16 typów osobowości: introwersji, intuicji, myślenia i osądzania (ang. INTJ), klasyfikacji rozwiniętej przez Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, w oparciu o wcześniejszą klasyfikację zaproponowaną przez psychiatrę Carla Junga.

Frank ma analityczny umysł. Jest osobą praktyczną, bardzo logiczną i kreatywną.  Preferuje pracę w pojedynkę, duży nacisk kładąc na efektywność. Zawsze dąży do wyciągania wniosków. Potrafi zmienić swój osąd, jeżeli tylko widzi, że on nie działa. Nie akceptuje bezkrytycznie władzy. Gdy dostrzega znaczącą słabość w przywództwie innej osoby, gotowy jest przejąć inicjatywę. Ma niską tolerancję na wybuchowy emocjonalizm.

Underwood jest osobą dużo wymagającą od siebie, ale i od innych. Podchodzi do relacji w sposób czysto racjonalny, jest mało towarzyski. Niezwykle istotna jest dla niego jednomyślność ze swoją żoną Claire oraz zgodność poglądów wśród osób, którymi się otacza. Nie lubi dezorganizacji i niedokończonych spraw. Z reguły jest w stanie powściągnąć targające nim silne emocje. Nie lubi marnować czasu na nieuzasadnione zwyczaje i mało konkretne rozmowy, co przyczynia się do postrzegania jego osoby jako mało serdecznej.

Pod koniec pierwszego sezonu serialu „House of Cards" znajomy polityk, który poznał Franka Underwooda, zwięźle podsumowuje go:

„niezwykle skuteczny w tym, co sobie zamierzy”(Raymond Tusk)

Chociaż Underwood jest postacią bardzo kontrowersyjną, jest kilka rzeczy, których moglibyśmy się od niego nauczyć.

Jak jego zachowanie przyczynia się do skutecznego osiągnięcia celu?

Planowanie.

Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczne dla Underwooda jest jego niestrudzenie w knuciu intryg, których jakość jest dość imponująca. Uosabia on mieszankę inteligencji, sumienności oraz umiejętności odsunięcia gratyfikacji w czasie. Całe noce siedzi na parapecie, pali, starannie kalibruje każdy ruch, który ma wykonać. Rozważa reakcje, których może oczekiwać od swoich przeciwników. Ściśle trzyma się szczegółowego harmonogramu działań, zaplanowanego kilka miesięcy wcześniej. Rzadko działa pod wpływem impulsu i nie pozwala sobie na rozproszenie celami drugorzędnymi.

Sojusznicy w drodze do celu. Oddelegowywanie.

Chociaż Frank może być zdolny do tworzenia skomplikowanych planów, największym ograniczeniem naszej kory przedczołowej jest jej pojemność. Większość z nas może skupić się tylko na jednym skomplikowanym zadaniu na raz. I nawet wtedy, kiedy uda nam się skupić na kilku z nich, szybko męczymy się. Jedynym sprytnym sposobem ominięcia tego problemu jest oddelegowywanie innych osób do wybranych zadań. Underwood wykorzystuje swój urok i dowcip do przekonania innych, aby wykonywali jego pomniejsze misje.

Nawet jeżeli nie posiadasz biura wypełnionego pracownikami kongresu na twoje posyłki i raczej nie użyjesz szantażu jako narzędzia pracy, nadal możesz zastosować oddelegowywanie. W odciążeniu zasobów poznawczych, zachowaniu psychicznej energii i osiągnięciu osobistych celów dopomóc ci mogą życiowi partnerzy. Część prac mogą również wykonać za nas nowe technologie, aplikacje, programy. Poprzez śledzenie postępu prac, przypominając nam o ważnych datach, pilnując naszych napiętych harmonogramów, pozwolą nam skupić się na tym, co naprawdę jest dla nas istotne.

Tym, co może stanowić słabą stronę oddelegowywania, jest niesprawiedliwość. Może zdarzyć się tak, że wymagamy od innych zbyt wiele, oferując w zamian zbyt mało. Ten brak równowagi może zniweczyć nasze plany. Nazywając zachowanie Underwooda w stosunku innych ludzi jako „nie fair”, jest mocno niedoszacowane, jednakże nawet niewielka nieuczciwość może mieć wpływ na nasz mózg.

Zachowanie Underwooda jest również spójne z ostatnimi badaniami naukowców z University of Washington, opisywanymi na portalu psychologia-spoleczna.pl, dotyczącymi przyjemności doświadczanej podczas oszukiwania. Autorka, Nicole Ruedy, jest zdania, że dokonywane przez nas oszustwo jest związane z postrzeganiem siebie jako osoby inteligentnej, a przy jego skutecznym wykonaniu – z poczuciem spełnienia. Nawiązując do ekmanowskiej teorii mówiącej o podekscytowaniu związanym z powodzeniem oszukania drugiej osoby oraz do atrakcyjności „zakazanego owocu”, naukowcy wyszli z założenia, że również zachowania, które są niedozwolone, będą dla ludzi zachęcającymi. Rzeczywiście, po dokonaniu oszustwa, pomimo że jest ono społecznie nieakceptowane, u uczestników badania obserwowano wzrost pozytywnego afektu. Natychmiastowa poprawa nastroju wywołana przez oszustwa lub pochodząca z  samej współpracy z kimś, kto oszukał, może natomiast wywołać więcej oszustw, napędzając błędne koło nieuczciwości.

Ćwiczenia, dieta, sen

Za namową żony Underwood rozpoczął regularne ćwiczenia, używając wioseł treningowych. Poza znanymi korzyściami z korzystania z tego typu przyrządu do ćwiczeń dla układu krążenia, neurobiolodzy odkryli również, jak ćwiczenia mogą poprawić funkcjonowanie mózgu. Na przykład mózgowy czynnik neurotroficzny (BDNF), który uwalnia się podczas wykonywanych ćwiczeń aerobowych, działa ochronnie na neurony i wspiera ich rozwój, chroni delikatne struktury mózgu (np. hipokamp) przed szkodliwym działaniem stresu. Korzyści z wykonywanych ćwiczeń na funkcjonowanie mózgu wydają się być jeszcze silniejsze u osób starszych, jak w przypadku weterana Białego Domu – Underwooda.

Chociaż Frank świadomy jest wpływu stylu życia na jego zdrowie, ciężko jest mu się rozstać ze swoimi starymi nawykami. Słabościami bohatera „House of Cards" są przede wszystkim zamiłowanie do żeberek serwowanych przez Freddiego oraz palenie papierosów podczas całonocnych sesji planistycznych. Niestety zarówno dla Franka, jak i dla wielu z nas, dieta o wysokiej zawartości tłuszczu może przyspieszyć starzenie się neuronów, zmniejszyć neuroplastyczność mózgu i tym samym możliwości nauki. Kiedy w celu utrzymania publicznego wizerunku Underwood ogranicza palenie, doświadcza zaburzeń pamięci operacyjnej, zmniejsza się jego szybkość przetwarzania informacji oraz słabsze jest hamowanie reakcji. Wysokotłuszczowe jedzenie oraz palenie mogą stanowić natychmiastową nagrodę, ostatecznie jednak narażają na szwank funkcje poznawcze oraz dążenie do długoterminowych celów.

To, co czyni Franka świetnym planistą, jego czas poświęcony na dopracowanie każdego szczegółu działań, niestety działa również na jego niekorzyść. Underwood prawdopodobnie sypia, jednakże publiczność nie jest o tym fakcie informowana. Jego łóżko pozostaje nienagannie pościelone, podczas gdy on spędza całe noce na obmyślaniu strategii. Dodatkowe godziny bez snu mogą okazać się nie być tego wartymi. O tym, jak ważne dla organizmu są dobroczynne właściwości snu, uczymy się już od najmłodszych lat. Naukowcy powiązali jakość i ilość snu z kluczowymi czynnikami składającymi się na osiągnięcie celu, począwszy od podejmowania ryzyka do decyzji finansowych oraz regulacji emocji. Dobry sen sprzyja tak wielu funkcjom psychicznym, że może stanowić najprostszą i zarazem najbardziej pomocną zmianę zachowania, która poprawi nasze dążenia do osiągnięcia celu.

Więcej:

Marta Obojska
Autor: Marta ObojskaStrona www: http://lookingforsun.wordpress.com/
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W jej kręgu zainteresowań znajdują się m.in. psychologia rozwoju człowieka oraz psychologia reklamy. Swój wolny czas najchętniej poświęca żegludze z przyjaciółmi, pieszym wędrówkom oraz uczestnictwie w różnych projektach muzycznych. Pasjonuje się fotografią krajobrazu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku