Gumkowy klops
- Szczegóły
- Utworzono: 09 marca 2014
- Katarzyna Sanna
Nastolatkowie coraz wcześniej podejmują życie seksualne. Jednak seks to nie tylko radosna przyjemność, ale również odpowiedzialność związana z niechcianą ciążą. Mimo to wielu młodych dorosłych wstydzi się kupować prezerwatywy. Niektórym z nich nie udaje się pokonać swojej nieśmiałości i decydują się na współżycie bez zabezpieczeń.
Na kanale College Humor można znaleźć krótki skecz o chłopaku, który próbuje kupić kondomy. Przed drzwiami sklepu czeka na niego gorąca blondynka, a on mimo wszystko ma duże problemy, żeby poradzić sobie ze swoim zawstydzeniem. Ponad połowa nastolatków oraz młodych dorosłych przyznaje, że kupowanie prezerwatyw wprowadza ich w stan zakłopotania, głównie ze względu na to, że obawiają się tego, co inni kupujący mogliby o nich pomyśleć. W przypadku dziewcząt obawa ta jest związana z lękiem przed byciem ocenioną jako łatwą. U chłopców kupowanie oraz noszenie prezerwatyw może być postrzegane przez nich jako dowód aktywności bądź ewentualnie gotowości do rozpoczęcia życia seksualnego, co nie zmienia faktu, że również w tej grupie aktywność ta może wiązać się z zawstydzeniem. W efekcie część z młodych dorosłych rezygnuje w ogóle z kupowania zabezpieczenia, wybierając współżycie bez prezerwatyw. Co ciekawe, ci, którzy czują się mocno zawstydzeni kupnem prezerwatyw, gdy wreszcie uda im się przejść zakupowe piekło, rzadziej po nie sięgają.
Oczywiście, jak to bywa z wieloma sprawami w życiu, praktyka czyni mistrza. Im częściej kupujemy kondomy, tym mniej czujemy się tym zakłopotani. Drżące serca, czerwone policzki i uciekające oczy ustępują miejsca luzackiej postawie, a gumki - kiedyś jak najszybciej chowane do kieszeni - zajmują dumne miejsce gdzieś pomiędzy pomarańczami a twarożkiem. Innymi czynnikami wpływającymi na stopień skrępowania jest wiek, częstość podejmowania życia seksualnego, długość trwania związku. Również pewne cechy osobowościowe związane z lękiem społecznym mogą wpływać na wzrost poczucia wstydu. Kto się boi kupować prezerwatywy? Na pewno osoby o wysokim poziomie neurotyzmu, który jest związany z większą troską o to, co ludzie powiedzą. Neurotycy obawiają się, że przyłapani na kupowaniu kondomów mogą stracić swoją reputację, zostaną upokorzeni.
Kanadyjscy badacze, Scott Ronis i Daniel LeBouthillier, postanowili sprawdzić, jakie są postawy młodych wobec kupowania prezerwatyw oraz jakie czynniki mogą być potencjalnie związane z komfortem takich zakupów. W badaniu wzięło udział 244 studentów kanadyjskiej uczelni wyższej.
Wyniki badań dowiodły, że wielu młodych, a szczególnie kobiety, odczuwają w pewnym stopniu dyskomfort w związku z kupowaniem prezerwatyw. Niższy poziom religijności, bardziej pozytywna postawa wobec antykoncepcji oraz niższy poziom neurotyzmu, częstsze rozmowy na temat seksu z rodzicami łączyły się z niższym poziomem wstydu.
Szczególnie ciekawe w badaniach było odkrycie, że lepsza komunikacja z rodzicami wiązała się z większym poczuciem komfortu podczas kupowania prezerwatyw. Bardziej otwarta relacja oraz więcej rozmów o seksie wiążą się z mniejszymi barierami z używaniem kondomów oraz ogólnym radzeniem sobie ze swoją seksualnością przez nastolatków. I niech nie drżą rodzice przed rozmawianiem ze swoimi dziećmi o seksie, gdyż badania dowodzą, że lepsza komunikacja w tym zakresie wiąże się nie z większą rozwiązłością wśród młodzieży, a właśnie z bardziej konserwatywnymi postawami wobec podjęcia współżycia.
Artykuł ukazał się w: Canadian Journal of Human Sexuality