Menu

Bać się czy nie osobowości makiawelistycznej?

Polskie badania dowodzą, że osoby o osobowości makiawelistycznej nie posiadają ponadprzeciętnych talentów w zakresie kompetencji społecznych, co więcej, niepełne relacje społeczne mogą upośledzać ich umiejętności interpersonalne.

Ani w pracy, ani w szkole nie będzie on Twoim najlepszym przyjacielem, nie wyciągnie do Ciebie ręki w trudnej sytuacji (chyba że będzie miał w tym jakiś interes), nie przyjdzie na Twoją imprezę urodzinową (chyba że takie zaproszenie będzie wiązało się dla niego z jakąś korzyścią), a w drodze do osiągnięcia własnych celów raczej podłoży Ci nogę, żeby wygrać, aniżeli poda pomocną dłoń. O kim mowa? O osobach z tak zwaną osobowością makiawelistyczną. Jest to zespół względnie stałych cech osobowości, w którym można wymienić takie cechy jak spostrzeganie innych w sposób lekceważący i umniejszający ich wartość. Inni są pionkami, którymi można manipulować, by realizować własne cele. Działanie według norm jest obce dla osób z osobowością makiawelistyczną, respektują tylko te, które mogą pomóc im w osiągnięciu własnych planów. Najważniejsze miejsce w hierarchii celów zajmuje potrzeba sukcesu w rozgrywkach z innymi ludźmi, nieważne są natomiast potrzeby innych. Takie osoby charakteryzują się przeważającą postawą poznawczą, konflikty zewnętrzne oraz wewnętrzne nie wpływają na ich system motywacji i cech.

Brak skrupułów oraz koncentracja na własnych celach to zestaw zabójczy, który pozwala osobie z osobowością makiawelistyczną iść po trupach, żeby zostawić innych w tyle i „ugrać swoje”. Taki wzbudzający dreszczyk obraz osób z tym typem osobowości każe zadać pytanie - czy posiadają one nadzwyczaj wykształcone kompetencje społeczne, dzięki którym udaje im się gładko owijać innych wokół własnego palca? Innymi słowy, czy mamy się bać?

Polska badaczka, Irena Pilch, postanowiła sprawdzić relację pomiędzy makiawelizmem a takimi cechami jak oceniana przez badanych inteligencja emocjonalna, kompetencje społeczne oraz umiejętność rozpoznawania różnych wyrazów mimicznych. W badaniu wzięło udział 173 studentów, którzy musieli wypełnić różnego rodzaju testy psychologiczne.

Wyniki badań potwierdziły negatywną relację pomiędzy makiawelizmem a ocenianą przez badanych inteligencją emocjonalną. Oznacza to, że umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, innych osób oraz zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych są u osób z osobowością makiawelistyczną ograniczone. Hipoteza o zwiększonych kompetencjach społecznych osób o rysie makiawelistycznym została tylko częściowo potwierdzona. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni ocenili swoje kompetencje społeczne w relacjach intymnych jako niskie, co zgodne jest z obrazem osoby makiawelistycznej jako emocjonalnie odciętej od innych, egoistycznej oraz niecharakteryzującej się empatią. Zapytano również, jak osoby poradziłyby sobie w sytuacji wymagającej ekspozycji społecznej, zakładając, że w kontekście próby perswazji oraz autoprezentacji w dobrym świetle makiaweliści będę czuć się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Okazało się jednak, że im wyższy poziom makiawelizmu, tym gorsze były oceny tych kompetencji.

Nie zauważono również związku pomiędzy poziomem makiawelizmu a asertywnością. Wydawać by się mogło, że sytuacje, które nie wymagają bliskich kontaktów interpersonalnych, ale raczej bronienia własnych praw, będą łatwe dla osób wysoce skoncentrowanych na sobie. W tym wypadku grupy o niskim i wysokim poziomie makiawelizmu nie różniły się między sobą. W kwestii umiejętności rozpoznawania emocji również nie stwierdzono relacji z poziomem makiawelizmu.

W świetle wyżej opisanych wyników badań można stwierdzić, że osoby z osobowością makiawelistyczną nie posiadają żadnych specyficznych umiejętności interpersonalnych. Brak bliskich więzi z innymi może być wręcz uznany za utrudnienie w rozwijaniu się pewnych specyficznych kompetencji społecznych. Mit o nadludzkich talentach może zatem zostać obalony. Czy więc należy się osób z osobowością makiawelistyczną bać? Na pewno nie, chociaż wiedza o ich ograniczonych możliwościach społecznych wcale nie ocali Was przed byciem traktowanym przedmiotowo.

Foto: Janet Burgess

Badania ukazały się w: Polish Psychological Bulletin

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Komentarze  

Alicja
# Alicja 2017-07-13 10:42
Jestem tu 1. raz - świetny portal. Dzięki za znakomite wyjaśnienie machiawelizmu - zwłaszcza osobowości machiawelistycz nej. Można lepiej zrozumieć co i dlaczego dzieje się teraz w Polsce.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku