Wyznanie Douglasa - strach, pożądanie i zdrowie seksualne
- Szczegóły
- Utworzono: 17 czerwca 2013
- Kamila Pasek
Michael Douglas, wybitny aktor, znany ze swoich ról, uzależnienia od seksu oraz zwycięskiej walki z rakiem krtani, wyznał ostatnio, iż przyczyną jego choroby nowotworowej był wirus HPV, którym zaraził się poprzez uprawianie miłości francuskiej. Seks oralny to obecnie jedna z popularniejszych form miłości, czy wyznanie aktora to zmieni?
Słowa Micheala Douglasa, opublikowane w brytyjskim „The Guardian”, rzuciły nowe światło na problematykę zachorowalności na raka oraz brak świadomości, jeśli chodzi o ryzykowne zachowania seksualne. Aktor stwierdził bowiem, iż za jego chorobę odpowiedzialny jest wirus HPV, którym zaraził się uprawiając seks oralny. Mimo że doniesienia medyczne wykluczają możliwość, jakoby wirus HPV był jedyną przyczyną zachorowalności na raka, to zdaniem niektórych, wyznanie Douglasa może położyć kres popularności seksu oralnego.
Human Papillona Virus, znany jako HPV, wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony poprzez kontakt seksualny, także seks oralny. I choć wiele spośród trzydziestu jego rodzajów jest niegroźna, to dwa typy są bardzo dla zdrowia niebezpieczne. Kiedyś HPV utożsamiano głównie z dolegliwościami kobiecymi, takimi jak rak szyjki macicy. Dziś, dzięki licznym badaniom naukowym, wiadomo, iż wirus ten może przyczynić się do zachorowań na raka jamy ustnej, gardła i krtani, a także raka odbytnicy, prącia, sromu, a nawet skóry. W samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zachorowalność na raka jamy ustnej i gardła wzrosła w ostatnim czasie dwukrotnie, a w Wielkiej Brytanii o połowę, mimo że odnotowano w tym czasie znaczny spadek popularności palenia. Rak jamy ustnej dotyka głównie mężczyzn i to mężczyzn rozwiązłych seksualnie. Osoby posiadające więcej niż sześciu kochanków/ kochanek są narażone na raka jamy ustnej ośmiokrotnie częściej. Co jest przyczyną tak dużej zachorowalności? Z jednej strony niewątpliwie ryzykowna aktywność seksualna, a z drugiej brak profilaktyki i pokutujący od wieków... lęk przed dentystą! Zauważony we wczesnej fazie rozwój choroby, spowodowany wirusem HPV, jest w pełni wyleczalny.
Czy w świetle doniesień naukowych oraz osobistego wyznania znanego człowieka, ludzie przestaną uprawiać seks oralny? Zapewne nie. Miłość francuska, popularna zwłaszcza u ludzi młodych, chroniąca przed ciążą i dająca możliwość kontroli, na stałe weszła do repertuaru zachowań seksualnych. Oprócz niekwestionowanych zalet, ta forma aktywności seksualnej, zwłaszcza przy dużej zmienności partnerów, obciążona jest ryzykiem chorób wenerycznych, zapalenia wątroby typu B oraz zarażenia się wirusem HPV, co może prowadzić do zachorowalności na raka.
Wracając do wyznania aktora, być może podobnie, jak w przypadku wyznania Jolie, miało się ono przyczynić do zmiany ludzkich postaw na te bardziej świadome i prozdrowotne. Nie do końca się to jednak udało. Z jednej bowiem strony, słowa Douglasa wzbudziły niepokój, z drugiej pozwoliły na zaprzeczenie: „On był seksoholikiem, mnie to nie dotyczy”.
Jak pokazują badania, przekonania na temat świata, także te dotyczące sfery związanej z aktywnością seksualną, mają bardzo duży wpływ na samopoczucie, zdrowie fizyczne i zachowanie człowieka. Badania Lazarusa dostarczyły dowodów na to, że interpretacja zdarzenia wpływa na intensywność stresu, jaki odczuwamy. W kontekście wyznania aktora ludzie mogą odczuwać znaczny dyskomfort. Czy zatem owe wyznanie przyczyni się do większej świadomości w sferze seksualnej? Niekoniecznie. W wypowiedzi niosącej informację wzbudzającą strach zabrakło bowiem przykładu rozwiązania problemu, typu „Wizyty u dentysty pomogą trafnie zdiagnozować raka we wczesnej fazie rozwoju” lub „ Nie idź z każdym do łóżka”, zatem samo wyznanie obciążone ładunkiem niepokoju, niewiele jest w stanie zdziałać. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zakorzenionych nawyków, próby ich zmian bywają bardzo trudne. Nawet tam, gdzie strach miesza się z pożądaniem.
Psychologia społeczna i narzędzia, jakimi dysponuje, mogą odegrać wielką rolę w kształtowaniu nawyków prozdrowotnych. Doskonale obrazuje to teoria dysonansu poznawczego, w myśl której zmiana samooceny oraz uświadomienie sobie własnej hipokryzji, ma wpływ na zmianę zachowań. W jaki sposób przekonać ludzi, by badali się oraz stosowali zabezpieczenia? Należy zaangażować ich w zajęcia edukacyjne, w których to będą mieli możliwość zreferowania specyfiki rozprzestrzeniania się wirusa HPV, jego możliwych następstw oraz wyjaśnienia, w jaki sposób można się przed wirusem chronić. W tym wypadku może to być świadomy wybór partnerów seksualnych, stosowanie zabezpieczeń oraz badania profilaktyczne. Swoje zachowania zmienią ci, którzy uświadomią sobie własne trudności w tym zakresie. A więc osoby uprawiające seks oralny z wieloma partnerami/partnerkami. Po takim wykładzie częściej niż inni skorzystają z badań i zastanowią się nad doborem partnerów seksualnych. Tym bardziej, że HPV nie jest już sprawą typowo kobiecą, a ogólną. Uświadomienie sobie własnej hipokryzji, może skutecznie zmienić rutynowe zachowania, na te bardziej prozdrowotne.
Psychologiczne konsekwencje wyznania Michaela Douglasa nie są tak znaczące, jak mogłyby się okazać. Z pewnością samo wyznanie zwiększyło świadomość ludzką, jeśli chodzi o zachorowalność na raka i bardzo ryzykowne zachowania seksualne. Czy słowa gwiazdora wpłyną na zmianę postaw względem dbałości o zdrowie, także seksualne? Raczej nie. Jedno jest jednak pewne, miłość francuska nie zniknie z seksualnej czasoprzestrzeni, przynajmniej na razie. Dlatego też na koniec cenne słowa Therese Crenshaw: „Nie idziesz do łóżka tylko z tą jedną osobą, ale ze wszystkimi, z którymi ta osoba była w łóżku”.
Więcej:
- Aronson, T.D. Wilson, R. M. Akert (1997).Psychologia społeczna. Serce i umysł.
- Lew-Starowicz, Z. Seks Dojrzały.