Ziewanie zbliża
- Szczegóły
- Utworzono: 27 listopada 2012
- Katarzyna Maruszewska
Najnowsze badania na szympansach bonobo przybliżają nas do poznania prawdy na temat ziewania i roli jaką ono odgrywa. Badacze odkryli, że zarażanie się ziewaniem jest dużo bardziej prawdopodobne, kiedy jesteśmy związani z ziewającymi jakimś rodzajem relacji. Najczęściej ziewamy przy rodzinie i przyjaciołach. Ziewające szympansy zarażały się również, gdy pierwszym ziewającym był starszy członek grupy.
Poprzednie badania u ludzi wykazały podobne prawidłowości. Ludzie częściej zarażają się ziewaniem, gdy robi to osoba bliska – ktoś z rodziny, przyjaciół czy kolegów, niż wtedy, gdy ziewa nieznana, obca nam osoba. Wyniki dowiodły również, że zarażanie się ziewaniem było wyższe w przypadku, gdy osoby były zrelaksowane i odprężone.
Wspólne ziewanie może być wyrazem nieświadomej komunikacji między członkami grup społecznych. Sygnalizowanie wspólnych potrzeb zbliża do siebie i buduje trwałe więzi. W przeciwieństwie do innych form komunikacji ziewanie ma unikalny komponent emocjonalny, który niezbędny jest w tworzeniu bliższych relacji.
Autorzy – Elisabetta Palagi i Elisa Demuru z Uniwersytetu Pisa – twierdzą, że nadal jest daleko od jasnego wykazania związku między wspólnym ziewaniem a empatią. Jednak niewątpliwie badania na szympansach bonobo dowodzą, że ziewanie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu więzi społecznych i budowaniu podstawowych form empatii. Pomimo tego, że fakt zarażenia się ziewaniem jest znany, jego pochodzenie i znaczenie są wciąż badane. Wyniki badań nad szympansami bonobo można znaleźć w czasopiśmie Plos One.