Menu

Bezpieczna relacja

Chcesz, aby Twoje dziecko czuło się szczęśliwe i dobrze poradziło sobie w dzisiejszym świecie?

Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańską uczelnię University of Iowa donoszą,  że dzieci, które miały zapewnioną bliską, bezpieczną relację z rodzicami, były bardziej pogodne i mniej agresywne od swoich rówieśników, którzy takiej bliskości nie zaznali. Bliska, ciepła relacja jest dobrym prognostykiem w dalszym życiu - u dzieci, które osiągnęły wiek szkolny rzadziej występowały problemy  natury emocjonalnej i behawioralnej. Badanie zostało zainspirowane teorią przywiązania Bowlby’ego, jedną z ważniejszych koncepcji w zakresie rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. Badanie zostały opublikowanym w czasopiśmie Child Development.

Naukowcy ocenili relacje 102 dzieci (w wieku 15 miesięcy) z ich rodzicem. Rodzice zostali wybrani losowo, pochodzili z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym i ekonomicznym. Wszystkie pary były heteroseksualne.

Zaskakujące może się wydawać, że aby dziecko czuło się kochane i bezpieczne, wystarczy, aby stworzyło więź  tylko z jednym rodzicem. Przywiązanie do ojca może być równowartościowe, jak przywiązanie do matki. Autorka badań uważa, że w wielu środowiskach panuje opinia, że ojciec nie jest wystarczająco dobry, aby być głównym opiekunem dziecka – wyniki  badania zupełnie temu zaprzeczają. Badanie wydaje się być dobrą wiadomością dla rodziców samotnie wychowujących swoje pociechy.

Badacze twierdzą, że w ciągu dwóch pierwszych lat dziecko potrzebuje bliskiej relacji. Okres ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego, jak również emocjonalnego. Badanie rozpętało dyskusję nad rolą, jaką rodzice mogą pełnić na najwcześniejszych etapach rozwoju psychicznego i emocjonalnego swoich dzieci. Niektóre pytania wymagają dalszych badań. Specjaliści zastanawiają się nad funkcją, jaką pełnią żłobki oraz czy nie kolidują w tworzeni bezpiecznej więzi z rodzicami.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku