Menu

Czeka Cię ślub i masz wątpliwości? Nie ignoruj ich

W pierwszym naukowym badaniu, które miało za zadanie przetestować, czy wątpliwości dotyczące zamążpójścia mogą prowadzić do nieszczęśliwego małżeństwa bądź rozwodu, psychologowie z UCLA odkryli, że obawy i złe przeczucia kobiet często stanowią pewien sygnał ostrzegawczy, że coś będzie nie tak. Badanie pokazuje, że na podstawie odczuwanej niepewności przed ślubem, szczególnie u kobiet, można przewidywać wyższe ryzyko rozwodu i niższą satysfakcję z małżeństwa kilka lat później.

Ludzie myślą, że takie przedślubne obawy mają wszyscy, że to normalne i nie trzeba się tym przejmować. Okazuje się, że rzeczywiście są częste, ale wcale nie takie nieszkodliwe. Świeżo poślubiona kobieta, która przed ślubem odczuwała pewne obawy, 2,5 razy częściej rozwodziła się cztery lata później – w porównaniu z tymi, które cały czas były pewne swojego wyboru. Wśród par, które po czterech latach wciąż były razem, mężowie i żony, którzy przeżywali wątpliwości, byli znacznie mniej usatysfakcjonowani ze swojego małżeństwa niż ci, którzy takich wątpliwości wcześniej nie mieli.

Każdy zna siebie, swojego partnera i związek lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli jest coś, co nas martwi, warto zwrócić na to uwagę. Warto przyjrzeć się temu, co nas zadręcza.

Psychologowie badali 464 młodych małżonków (232 pary) z Los Angeles przez pierwsze miesiące ich małżeństwa, a następnie przyglądali się parze co każde sześć miesięcy przez cztery lata. W momencie zawierania małżeństwa średnia wieku mężczyzn wynosiła 27 lat, a kobiet 25 lat.

Kiedy zostali zapytani o to, czy doświadczyli obaw przed ślubem, w pierwszym wywiadzie 47 procent mężczyzn i 38 procent kobiet odpowiedziało twierdząco. Podczas gdy kobiety rzadziej odczuwały niepewność niż mężczyźni, ich przeczucia były znacznie bardziej istotne dla późniejszych problemów w małżeństwie.

Z kobiet, które wahały się przed ślubem, 19 procent było cztery lata później po rozwodzie (w porównaniu do 8 procent z tych, które nie zgłaszały wątpliwości). Jeśli chodzi o mężczyzn,  14 procent tych, którzy nie byli do końca pewni, w porównaniu do 9 procent bez obaw, było rozwiedzionych cztery lata później.

Wątpliwości okazały się być bardzo ważnym czynnikiem, niezależnie od stopnia satysfakcji z relacji podczas wywiadu, od tego, czy rodzice byli rozwiedzeni, czy tego, że mieszkali razem przed ślubem.

W przypadku tylko 36 procent par, mąż i żona nie mieli wątpliwości. Z tych par, 6 procent rozwiodło się w ciągu czterech lat. Kiedy tylko mąż przeżywał obawy, 10 procent par się rozwodziło. Kiedy to żona była tą, która odczuwała niepewność, 18 procent par nie przetrwało próby czasu. Podczas gdy zarówno mężczyzna, jak i kobieta wahali się przed ślubem, aż 20 procent się później rozwiodło.

Powinniśmy zatem pamiętać, że kiedy kobieta odczuwa obawy przed ślubem, nie powinniśmy ich ignorować. Nie można zakładać, że wątpliwości rozwieją się z czasem, czy że miłość przezwycięży te wszystkie obawy. Nie ma żadnego dowodu na to, że problemy małżeńskie znikną tak po prostu i będzie tylko lepiej. To, czego możemy się spodziewać, to to, że problemy będą narastać.

Powyższe wyniki nie oznaczają, że kobieta odczuwająca wątpliwości powinna od razu zakończyć związek i nie decydować się na ślub. Najważniejsze jest to, że powinna odczytać sygnał i stwierdzić, że jest to coś ważnego, nad czym należy popracować.

Justin A. Lavner, Benjamin R. Karney, Thomas N. Bradbury. Do Cold Feet Warn of Trouble Ahead? Premarital Uncertainty and Four-Year Marital Outcomes. Journal of Family Psychology, 2012.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku