Menu

Psychologia rodziny. Teoria i badania - recenzja

W ostatnich latach życie rodzinne przechodzi zmiany. Zmienia się model życia rodzinnego, obserwuje się większą częstotliwość rozwodów i ponownego wchodzenia w nowe związki. Współcześnie w wielu rodzinach małżonkowie są nieobecni w rodzinach ze względu na charakter wykonywanej pracy, zmienia się spojrzenie na rolę ojca w procesie angażowania się w życie rodzinne, wzrasta liczba rodziców samotnie wychowujących potomstwo.

Autor M. Plopa w swojej książce dokonuje wnikliwej analizy współczesnej rodziny, uwzględniając różnorodne uwarunkowania życia rodzinnego i małżeńskiego. Traktuje rodzinę jako system, który znajduje się w ciągłym procesie rozwoju. Wszystkie rodzinne systemy, bez względu na liczbę członków, mają za zadanie ustalić zarówno swoją tożsamość- jako całość, jak i tożsamość każdego jej członka. Muszą jasno zdefiniować granice między rodziną a światem zewnętrznym oraz między poszczególnymi osobami w rodzinie.

Informacje w książce poparte zostały szeregiem badań empirycznych prowadzonych przez autora oraz jego współpracowników. Badania koncentrują się w dużej mierze na małżeństwach znajdujących się w różnych fazach rozwoju, przechodzących przez różne trudności związane z danym etapem. Badania dotyczą również poziomu osobistych kompetencji małżonków i ich wpływu na satysfakcję w związku.

Znaczna część książki poświęcona jest treściom oddziaływań rodziców na różne aspekty funkcjonowania dzieci. Autor podkreśla, że rozumienie własnych postaw rodzicielskich wpływa na wychowanie dzieci i młodzieży. Właściwa i dopasowana postawa rodzicielska kształtuje dzieci, rozwijając w nich umiejętność radzenia sobie w konstruktywny sposób z różnymi wyzwaniami życiowymi.

To pozycja niezbędna dla osób, które interesują się problematyką rodziny. Czytelnik znajdzie w niej zagadnienia teoretyczne, dotyczące aspektów współczesnej wiedzy o rodzinie oraz szereg interesujących badań empirycznych. Na uwagę zasługuję fakt, że badania były prowadzone w polskich realiach, przez co opisywana rzeczywistość staję się bardziej wiarygodna.


Mieczysław Plopa - Psychologia rodziny. Teoria i badania

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku