Teoria społecznego uczenia się
- Szczegóły
- Utworzono: 08 stycznia 2009
- Maciej Chabowski

Do mojej domowej biblioteki trafiła kolejna pozycja wydana przez Wydawnictwo PWN w ramach serii Biblioteka Klasyków Psychologii. Teoria społecznego uczenia się, której poświęcona jest ta książka, uznawana jest we współczesnej psychologii za jedną z najważniejszych koncepcji i często wykorzystywana jest w bardzo wielu gałęziach tej dyscypliny. Sam autor, Albert Bandura, do dziś uznawany jest za jednego z bardziej wpływowych psychologów, którego odkrycia i poglądy zmieniły powszechnie obowiązujące przekonania dotyczące procesu uczenia się. Nic więc dziwnego, że podczas studiów oraz w późniejszej praktyce zawodowej z jego teorią stykałem się wielokrotnie.
Zaczynając lekturę nie spodziewałem się zatem dowiedzieć jakiś nowych, szczególnie istotnych wiadomości. Byłem jednak w błędzie i po raz kolejny okazało się, że w wielu przypadkach przeczytanie oryginalnego tekstu autorskiego jest bardziej inspirujące niż zdawanie się na interpretację i skrótowe wersje innych, nawet obeznanych z tematem, specjalistów.
Książka Bandury prezentuje teorię społecznego uczenia się jako spójny i logicznie uporządkowany światopogląd naukowy, który łatwo odnieść do zjawisk obserwowanych w życiu codziennym. Autor prezentuje ją czytelnikowi w sposób przystępny i rzeczowy, nie komplikując swojego wywodu zbędnym bełkotem teoretycznym.
Dlaczego piszemy o niej na łamach portalu poświęconego psychologii społecznej? Mimo, że książka pozornie wydaje się koncentrować na jednostce i jej indywidualnym sposobie funkcjonowania to jednak w rzeczywistości autor poświęca w niej wiele uwagi człowiekowi jako istocie osadzonej w kontekście społecznym. Pisze bowiem o jednostce rozwijającej się i zdobywającej doświadczenie w konkretnym otoczeniu społecznym. Bandura ukazuje między innymi praktyczne zastosowanie swojej teorii w rozumieniu relacji interpersonalnych oraz przeprowadza ciekawą analizę takich problemów społecznych jak: rola mediów w kreowaniu obrazu świata i formułowaniu się opinii publicznej, manipulacja i metody obrony przed nią, współzależność interpersonalna czy sprawiedliwość społeczna.
Wszystko to sprawia, że książka ta to bez wątpienia kanoniczna pozycja, która winna wzbogacić domową biblioteczkę każdego pasjonata psychologii społecznej. Dlatego polecam ją jako ciekawą pracę źródłową, w której można znaleźć inspirację do dalszych badań i planowania działań praktycznych.
Albert Bandura, "Teoria społecznego uczenia się" - Zobacz na stronach wydawnictwa PWN, Zobacz w księgarni Psyche.