Menu

Teoria dysonansu poznawczego

Teoria dysonansu poznawczego

Teoria dysonansu poznawczego od wielu lat uznawana jest za jedną z najważniejszych teorii psychologii społecznej. Powstała ona na bazie badań Festingera nad komunikacją społeczną, które rozpoczął w 1951 r. w ramach grantu otrzymanego z Fundacji Forda. Sam autor twierdził jednak, że na pomysł swojej teorii wpadł znacznie wcześniej, tj. po tym, jak dowiedział się o trzęsieniu ziemi z 1934 r. w Indiach.

Dlaczego teoria dysonansu poznawczego zyskała aż tak duże znaczenie? Przede wszystkim, posiada ona moc wyjaśniającą w kilku obszarach zachowania człowieka, co sprawiło, że buduje ona podstawę teoretyczną wykorzystywaną w wielu istotnych eksperymentach. To właśnie na bazie teorii Festingera możliwe stało się wyjaśnianie rozbieżności pomiędzy naszymi przekonaniami a rzeczywistym zachowaniem.

Nie dziwi zatem, że lekturę „Teorii dysonansu poznawczego” polecę bez wyjątku każdemu adeptowi psychologii społecznej. Książka ta zawiera usystematyzowane założenia koncepcji Festingera oraz dużą ilość przykładów ukazujących ich prawdziwość i trafność. Dzięki niej poznajemy nie tylko pewną wybraną teorię psychologiczną, ale i podstawy wielu zjawisk społecznych związanych np. z budowaniem stereotypów, funkcjonowaniem grup, komunikacją czy manipulacją. Dodatkową zaletą tej pozycji jest umiejętne łączenie przez Festingera zagadnień stricte naukowych z aspektami praktycznymi. Dzięki temu, mimo upływu wielu lat, ta klasyczna pozycja nie traci na aktualności i nadal stanowi źródło inspiracji do nowych badań i rozważań teoretycznych.


Leon Festinger - Teoria dysonansu poznawczego - Zobacz na stronach wydawnictwa PWN

Autor: Maciej Chabowski

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku