Menu

Sztuka i wolność. Psychoanalityczna refleksja nad znaczeniem twórczości.

Wolność to prawo do kształtowania samego siebie. Aby taka możliwość istniała, musimy żyć w świecie, który nie próbuje zapanować nad ludzkim myśleniem. W świecie, gdzie poza obowiązkiem szanowania prawa innych do kształtowania samych siebie nie istnieją żadne przymusy.”

Publikacja Sztuka i wolność ukazała się w ramach międzynarodowego projektu Potrzeba wolności, który został zainicjowany i koordynowany przez Deutsches Historisches Museum w Berlinie. Niniejsza publikacja jest pokłosiem konferencji poświęconej związkom między twórczością, odbiorem sztuki a rozwojem wolności. Konferencja ta pod patronatemPolskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej miała miejsce 12 kwietnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Celem spotkania był namysł nad procesami zachodzącymi podczas tworzenia sztuki i kontaktu z nią, rolą edukacji kulturalnej, znaczeniem twórczości dla rozwoju jednostki i społeczeństwa. Zaprezentowane zostały możliwości pogłębionego rozumienia tych fenomenów, oferowane przez wywodzące się z praktyki klinicznej współczesne myślenie psychoanalityczne. Książka zawiera artykuły znanych psychoanalityków i psychoterapeutów: Tomasza Fortuny, Stephena Frosha, Andrzeja Werbarta, Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, Bartosza Puka, Lecha Kality, Elżbiety Sali.

Ograniczenia wolności w psychoanalizie mają historię równie długą, jak sama ta dziedzina. W końcu – na tym polega zasadnicza ironia metody. Pacjentowi mówi się, by „swobodnie kojarzył”, wiedząc, że podstawę psychoanalizy tworzy właśnie niemożność posłuchania tej instrukcji („bądź spontaniczny - teraz!”). – Stephen Frosh

Próbujemy uchwycić symboliczne znaczenie porozumiewania się za pomocą pierwotnych, niesymbolicznych narzędzi, choć musimy przy tym mierzyć się z własnym lękiem. Daje to jednak pacjentom szansę na dzielenie przeżyć z innymi ludźmi, co jest jednym z wymiarów wolności - w sztuce, w gabinecie i w życiu. – Lech Kalita

Publikacja jest także katalogiem do wystawy Prywatne wnętrze , prezentującej prace ze zbiorów najstarszej placówki psychiatrycznej w Krakowie, jednocześnie patronującej wydarzeniu Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego.

Książkę można zakupić w księgarni internetowej Muzeum w cenie 20 zł oraz w dobrych księgarniach na terenie całego kraju. Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie.

Sztuka nie zmienia świata, sztuka zmienia ludzi.”

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku