Menu

Metafory i analogie w szkoleniach - recenzja

Praca trenera w swej istocie przypomina czasem pracę przewodnika wycieczki, im ciekawiej opowie on o zwiedzanych miejscach, napotkanych ludziach czy smakowanych potrawach, tym lepiej zostaną one wpierw zapamiętane, a później wspominane przez uczestników wyprawy.

Metafory i analogie, znane środki wyrazu, zdaniem Pawła Fortuny i Mirosława Urbana, mogą stać się skutecznymi narzędziami pracy trenera, dzięki nim bowiem szkolenie może nabrać interesującego wyrazu oraz merytorycznej poprawności.

Słowo pisanie i słowo mówione to nie tylko warsztat pracy poety, pisarza czy aktora, ale także dobrego trenera. To, w jaki sposób zostanie zaplanowane, a później przeprowadzone szkolenie, w dużej mierze zależy od wizji prowadzącego, a także narzędzi, jakie stosuje. Zdaniem Pawła Fortuny oraz Mirosława Urbana, autorów książki „Metafory i analogie w szkoleniach”, tytułowe środki wyrazu mogą stanowić doskonałe narzędzie w pracy trenerskiej. Książka powstała w odpowiedzi na widoczną potrzebę budowy porozumienia pomiędzy tym, co naukowe i chłodne, a tym, co emocjonalne i metaforyczne. Autorzy pokazują, w jaki sposób te dwie sfery mogą się efektywnie uzupełniać w procesie, jakim jest prowadzenie szkoleń.

Dlaczego będąc trenerem, warto odnosić się do metafor i analogii?

Zdaniem autorów pozycji, metafory ułatwiają opisywanie uczuć, myśli i stanów. Mogą być skuteczne nie tylko w procesie terapii, ale i w prowadzeniu szkoleń, minimalizują bowiem opór uczestników, który często wynika z lęku przed zmianą lub lęku bycia postrzeganym jako osoba niekompetentna. Co więcej, przytoczone badania z obszaru psychologii pokazują, iż metafory skutecznie zagnieżdżają się w ludzkim umyśle, ułatwiając zapamiętywanie i odtwarzanie treści. Wpływają również na pozytywną ocenę szkolenia.

Analogie z kolei mogą stanowić skuteczny transfer wiedzy. Ten środek wyrazu umożliwia również wychodzenie poza ramy schematu, odpowiadając za postęp w nauce.

Mimo widocznego pokrewieństwa, metafory i analogie różnią się od siebie, dlatego każda z nich, zdaniem Fortuny i Urbana, powinna być stosowane adekwatnie do potrzeb i celów szkolenia. W myśl zasady „nowe wyprowadza ze starego, a znane pomaga wprowadzić nowe” trenerzy radzą, by inspiracji poszukiwać poza środowiskiem pracy i życiem uczestników szkolenia. Natomiast kontekst znany, poprzez trafne zastosowanie metafor i analogii, ułatwi uczestnikom zrozumienie nowych treści. Autorzy pokazują także, w jaki sposób trener powinien posługiwać się środkami wyrazu, by być efektywnym. Podczas gdy metafory otwierają umysły, pokazując znane zjawiska czy problemy w nowym świetle, stając się przy tym źródłem inspiracji, o tyle trafnie dobrane analogie mogą posłużyć w szkoleniu, którego głównym celem jest skuteczne przekazanie wiedzy i rozwiązanie problemu.

Omawiana książka przekazuje wiedzę z zakresu planowania i prowadzenia szkoleń oraz doboru odpowiednich narzędzi. Pokazuje również, kiedy i w jakich okolicznościach pracy trenera metafory mogą okazać się bardziej skuteczne niż analogie i odwrotnie.

Lekkie pióro autorów pozycji sprawia, że Czytelnik unosi się nad zapełnionymi wiedzą stronami i jak gąbka chłonie wszystkie zawarte na nich informacje.

Metafory i analogie w szkoleniach” z jednej strony inspirują, z drugiej dostarczają rzetelnej wiedzy, popartej doświadczeniem zawodowym autorów pozycji oraz danymi naukowymi. Polecam ją wszystkim młodym trenerom, a także trenerom świadomym i poszukującym inspiracji, którzy są ciekawi poznania obu tytułowych sióstr.

O ile Metafora potrafi wyrazić to, co niewidzialne,
o tyle Analogia potrafi dostrzec to, co niewidzialne”

Paweł Fortuna, Mirosław Urban - Metafory i analogie w szkoleniach.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku