8 wskazówek przed wystąpieniem publicznym
- Szczegóły
- Utworzono: 09 sierpnia 2013
- Barbara Urbaniak
„Na pytanie, czego boisz się najbardziej, ludzie odpowiadają, że śmierci, a zaraz potem, że wystąpień publicznych” - Dale Carnegie
Niezliczona rzesza ludzi, którzy twarzą w twarz potrafią inteligentnie i precyzyjnie formułować swoje myśli i racjonalnie je argumentować, na forum publicznym nie jest w stanie wykrztusić z siebie ani słowa. Nierzadko się zdarza, że ludzie mający trafne spostrzeżenia zachowują je dla siebie gdyż paraliżuje ich strach, by wyrazić się na forum. Często nie tylko prowadzi to do frustracji i pogłębiania się problemu, ale także blokuje drogę rozwoju, zwłaszcza kariery zawodowej.
Pocieszającym faktem jest to, iż lęk przed wystąpieniami publicznymi nie jest odosobniony – to bardzo popularna fobia występująca w społeczeństwach różnych kultur. Przyczyny tej dolegliwości są różne, najczęściej jest to zablokowanie, które powstało w procesie socjalizacji w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, bardzo często w szkole.
Wiele osób, gdy staje ma forum, nie jest w stanie wydusić z siebie ani słowa, choć powinno być zupełnie odwrotnie. Badania przeprowadzone wśród grona mówców dowodzą, że obecność widowni działa na nich stymulująco i sprawia, że myślą jaśniej i sprawniej.
Nabranie pewności siebie i odwagi oraz zdolność spokojnego i jasnego myślenia podczas wystąpienia jest podstawą i kluczem do pokonania tej trudności. Wbrew pozorom nie jest to sztuka dla wybranych, tą umiejętność może zdobyć każdy, pod warunkiem, że naprawdę tego chce.
Najważniejsze czynniki do przeprowadzenia dobrego przemówienia:
-
PRZYGOTOWANIE. Prezentowany materiał musi być sumiennie przygotowany, doskonale znany mówcy, ale bardzo ważne jest, by nie uczyć się go na pamięć. Po pierwsze, spowoduje to niepotrzebne napięcie i stres, a w razie zapomnienia jednego słowa ryzyko, iż całe przemówienia się posypie, jest bardzo duże. Po drugie, recytowanie tekstu sprawi wrażenie braku naturalności. Najważniejsze jest, by dokładnie wiedzieć, co chce się powiedzieć. Pragnienie, by podzielić się z kimś swoją wiedzą sprawi, że słowa nadejdą same.
-
ODDECH. Zastosowanie kilku ćwiczeń oddechowych przed wystąpieniem, a także oddychanie przeponowe podczas przemówienia spowoduje osiągnięcie większego opanowania ciała i równowagi.
-
SPOKÓJ. Jeśli trema powoduje zablokowanie lub rozedrganie, a żadna z technik opanowania emocji zdaje się nie działać, pomocne może okazać się to, by po prostu działać jak osoba pewna siebie. Przyjęcie takiej postawy sprawi, że z czasem stanie się naturalna.
-
MIMIKA TWARZY, UŚMIECH. Pozytywne emocje wyrażane za pomocą mimiki twarzy przez prowadzącego może wywołać w widzach również pozytywne emocje. Sprawi także, że przemówienie będzie barwniejsze i ciekawsze.
-
POSTAWA. Opanowanie gestykulacji, równomierne rozłożenie ciężaru ciała na dwóch nogach i wyprostowana sylwetka spowoduje, że mówca będzie postrzegany jako pewny siebie.
-
KONTAKT WZROKOWY. Kontakt wzrokowy z całą publicznością to absolutna postawa.
-
EMISJA GŁOSU. Modulacja głosu, robinie pauz, wyraźne argumentowanie doda przemówieniu atrakcyjności, które nie będzie dzięki temu nudne i monotonne.
-
TRENING. To podstawowa sprawa. Dzięki niemu nabierzesz pewności siebie i odwagi.
Literatura: D.Carnegie, Po szczeblach słowa, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2009.