Szczęśliwy facet - najmniej atrakcyjny
- Szczegóły
- Utworzono: 02 lipca 2011
- Agnieszka Potrzuska
Kobiety oceniały szczęśliwych mężczyzn jako mniej atrakcyjnych seksualnie w porównaniu do mężczyzn przechwalających się czy napawających lękiem. Wyniki te pochodzą z badania z Uniwersytetu British Columbia, które wskazują na atrakcyjność m.in. „złych chłopców”.
Badanie te pokazuje duże różnice w tym, jak mężczyźni i kobiety oceniają atrakcyjność seksualną niewerbalnych ekspresji często okazywanych emocji, włączając szczęście, dumę i wstyd.
Serii badań poddano ponad 1000 dorosłych uczestników. Ich zadaniem była ocena atrakcyjności seksualnej setek zdjęć płci przeciwnej, ukazujących takie emocje, jak szczęście (szeroki uśmiech), dumę (podniesiona głowa, wypchnięta pierś) i wstyd (spuszczona głowa, odwrócony wzrok).
Kobiety najsłabiej oceniały uśmiechających się, szczęśliwych mężczyzn, preferując tych, którzy wyglądali dumnie i władczo, albo tych, będących w złym humorze czy zawstydzonych. Natomiast męscy uczestnicy uważali kobiety szczęśliwe za najbardziej atrakcyjne, zaś za najmniej kobiety wyglądające dumnie i pewnie.
Należy zwrócić uwagę, że badanie angażowało jedynie pierwsze wrażenie atrakcyjności seksualnej wywoływane na podstawie zdjęć płci przeciwnej. Uczestnicy nie byli pytani o opinię, czy sfotografowane osoby nadawałyby się na chłopaka czy żonę. Celem badania było uzyskania reakcji instynktownych na cielesne, seksualne przyciąganie.
Z pewnością potrzebne są kolejne badania, by zrozumieć różnice w reakcjach na szczęście, ale można próbować wyjaśniać wynik w zakresie psychologii ewolucyjnej, jak i społeczno-kulturowych norm rodzajowych.
Przykładowo, poprzednie badania łączą uśmiech z brakiem dominacji, co jest spójne z tradycyjną rolą rodzajową podległej i kruchej kobiety, ale niezgodne z silnym i milczącym mężczyzną. Poprzednie badania również sugerują, że szczęście jest ekspresją szczególną dla kobiet.
Ogólnie wyniki odzwierciedlają w pewnym sensie tradycyjne role rodzajowe i powstałe wartości kulturowe, rozwijane i wzmacniane przez lata. Część z nich byłaby przez wiele osób uważana obecnie za starodawne i być może chciałaby, żeby przestały funkcjonować.
Okazywanie wstydu było łączone ze świadomością norm społecznych i spokojnym zachowaniem, które wzbudza u innych zaufanie. To może wyjaśniać atrakcyjność dla obu płci, gdyż zarówno kobiety, jak i mężczyźni wolą partnera, któremu mogą ufać.
Podczas gdy to badanie skupiło się na atrakcyjności seksualnej pomiędzy heteroseksualnymi mężczyznami i kobietami w Ameryce Północnej, badacze uważają, że kolejne badania powinny zostać poświęcone osobom homoseksualnym i kulturom niezachodnim.
Ogólnie, badacze odkryli, że mężczyźni oceniają kobiety lepiej niż kobiety mężczyzn.
Komentarze
od uśmiechniętego?!
"Kłamstwo, wielkie kłamstwo, statystyka"...