Długość palca jako wyznacznik Twojego sukcesu?
- Szczegóły
- Utworzono: 02 marca 2011
- Bartek Mitka
Geny czy środowisko? Wszyscy zainteresowani psychologią znają doskonale pytanie, na które uczeni poprzez liczne badania starają się odpowiedzieć: w jakim stopniu ludzka osobowość jest ukształtowana genetycznie, a w jakim poprzez środowisko, o którym inaczej możemy powiedzieć – wychowanie. Wyniki takich badań naukowcy starają się następnie przenieść i powiązać z różnymi dziedzinami życia, tak aby w jak najlepszy sposób pomóc ludziom w ich funkcjonowaniu.
Jedną z takich dziedzin życia jest także sport, w którym dzięki badaniom wskazuje się na powiązanie pomiędzy stosunkiem długości dwóch palców (wskazującego i serdecznego), a wytrzymałością psychiczną i uzdolnieniami sportowymi.
Najprościej można powiedzieć, że wytrzymałość psychiczna i uzdolnienia sportowe mogą być zdeterminowane biologicznie.
Jest to jedno z ustaleń badań, jakie przeprowadzili dr Jim Golby i Jennifer Meggs z Teesside University. Przedstawione ono zostało na dorocznej konferencji Zakładu Sportu i Ćwiczeń Psychologicznych.
Wcześniejsze badania wykazały, że stosunek 2D:4D, czyli stosunek palca wskazującego do palca serdecznego, posiada potencjał wyjaśnienia sukcesu sportowego. Znacznie krótszy palec wskazujący jest wynikiem działania testosteronu jeszcze w łonie matki.
Obecne badania dra Golby’ego i Meggs skupiły się na stosunku 2D:4D (stosunku palca wskazującego, do serdecznego – przyp. red.) i jego wpływu na wytrzymałość psychiczną, optymizm, agresję i poziom wykonania.
Sześćdziesięciu siedmiu badanym zmierzono stosunek palca wskazującego do palca serdecznego, a następnie poproszono o wypełnienie dwóch kwestionariuszy: kwestionariusza osobowości i kwestionariusza agresji.
Wyniki pokazały, że osoby, u których „zdiagnozowano” stosunek 2D:4D, czyli miały znacznie dłuższy palec serdeczny od palca wskazującego, częściej przejawiały zwiększoną wytrzymałość psychiczną i wysoki poziom osiągnięć sportowych.
Dr Golby wyjaśnia: „wydaje się, że zwiększony poziom testosteronu jeszcze w fazie prenatalnej (w łonie matki) może powodować wzrost odporności psychicznej i optymizmu, co znacząco wpływa na sukces w sporcie. Zapewnia to wstępne poparcie wniosku, że wytrzymałość psychiczna może być zdeterminowana biologicznie”.
Co ciekawe, podobne badania przeprowadzili także badacze z Cambridge University, którzy odkryli, że stosunek 2D:4D wpływa także na…sukces finansowy. Finansiści z londyńskiego City, którzy zostali poddani badaniu, a u których stwierdzono dłuższy palec serdeczny, zarabiali znacznie więcej od ich kolegów, u których ten stosunek był odwrotny.
Analiza opublikowana w „Proceedings of the National Academy of Sciences” pokazuje, że rozmiar palców u finansistów wyjaśnia obserwowane różnice w 20%.
Odkrycie to, może z powodu jego niezwykłości, niecodzienności materiału badawczego, czy też jego związku z chiromancją (pradawna indyjska sztuka wróżenia z dłoni), spotkało się z wieloma głosami krytyki. Jeden z blogerów napisał nawet, że „naukowcy, którzy zajmują się mierzeniem palców, równie dobrze mogli by sobie je powyrywać”. Mimo to wyniki badań pokazują jednoznacznie, że „coś jest na rzeczy”.
Profesor John Manning, autor „The finger book” („Książka palców” – przyp. red.), twierdzi, że stosunek 2D:4D to „skamielina” z okresu prenatalnego, a inaczej mówiąc - miara testosteronu w życiu płodowym oraz miara przyszłego potencjału człowieka.
Pokrywa się to jak najbardziej z ustaleniami, do których doszli wspominani wcześniej w tym artykule dr Golby i Jennifer Meggs.
Na koniec przedstawiamy skrótowe wyniki wielu badań, które pokazują, na co wpływa dłuższy palec serdeczny niż wskazujący u ludzi (stosunek nr. 1), a na co z kolei wpływa odwrotny stosunek, czyli dłuższy palec wskazujący niż serdeczny (stosunek nr. 2).
Stosunek nr 1:
- częściej występuje u mężczyzn;
- wpływa na sukcesy w sporcie, w tym zwłaszcza w bieganiu i w futbolu;
- dzieci lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi;
- wiąże się z agresją
- z silnym działaniem testosteronu w łonie matki może być powiązany autyzm.
Stosunek nr 2:
- częściej występuje u kobiet;
- wiąże się z wysokimi zdolnościami werbalnymi
- wiąże się z ogólnymi sukcesami w nauce.
Komentarze