Menu

Od pomyłki do przemocy – błędne odczytywanie emocji prowadzi do aktów agresji wśród młodzieży.

Naukowcy z BioMed’s Central opublikowali niedawno w czasopiśmie Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health rezultaty badań, które mogą wskazywać na to, że nieumiejętność poprawnego odczytywania emocji może prowadzić do zwiększonej liczby aktów przestępczych wśród młodych mężczyzn. Badania prowadzone na młodych przestępcach potwierdzają hipotezę, że błędne odczytywanie emocji może być przyczyną ich agresywnego zachowania. Nieumiejętność odróżniania emocji złości od odrazy sprawia, że taka pomyłka w odczytywaniu wskazówek społecznych, którymi ludzie posługują się w codziennych sytuacjach może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wataru Sato z Uniwersytetu w Kyoto, Naomi Matsuura z Uniwersytetu Opieki Społecznej w Tokyo wraz z grupą badaczy porównywali umiejętności 24 młodocianych przestępców do odczytywania emocji z grupą kontrolną, składającą się z rówieśników, którzy nie mieli żadnych konfliktów z prawem. Pokazano im 48 fotografii ludzkich twarzy wyrażających 6 podstawowych emocji i poproszono o przyporządkowanie każdej fotografii do jednego stanu emocjonalnego. Badacze wykazali, że młodociani przestępcy częściej niż osoby z grupy kontrolnej mylili odrazę ze złością.

Wataru Sato twierdzi, że po raz pierwszy wykazano, w jaki sposób mylna interpretacja odrazy jako złości może mieć wpływ na ludzkie zachowanie i jego konsekwencje, takie jak nadmierne reagowanie emocjonalne. Błędne odczytywanie stanów emocjonalnych drugiej osoby oraz interpretowanie sytuacji jako wrogiej może prowadzić do niepotrzebnych aktów agresji między ludźmi. Według badacza złość może być swoistym mechanizmem spustowym, który odpowiada za branie udziału w aktach przestępczości wśród młodzieży. W poprzednich badaniach wykazano bowiem, iż osoby, które od najmłodszych lat wchodzą w konflikt z prawem są bardziej reaktywne emocjonalnie i odczuwają złość bardziej intensywnie niż osoby z grup kontrolnych.

Konkludując, wyniki badań zgromadzonych na temat możliwości, za sprawą których młode osoby popełniają przestępstwa o charakterze agresywnym mogą sugerować, że wrogość odczytywana przez młodocianych przestępców na twarzach innych osób jest jedynie projekcją ich nadmiernie wzmożonej złości.

Źródło: opracowanie własne

 

Autor: Katarzyna Peichert

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku