Menu

Kobiety coraz lepiej radzą sobie w biznesie! Dzięki czemu podbijają świat?

Kobiety są coraz bardziej doceniane w biznesie i cieszą się rosnącym zaufaniem wśród podwładnych - wynika z badania "Women in Business 2015" firmy Grant Thornton International. Jakie cechy sprawiają, że płeć piękna może się pochwalić przedsiębiorczością na wysokim poziomie?

Jak wynika z badania Grant Thornton International, na tle UE i świata polskie statystyki dotyczące obecności kobiet na kierowniczych stanowiskach przedstawiają się bardzo obiecująco. 37 proc. osób pełniących rolę managera to kobiety. Wśród 34 badanych państw najwyższy odsetek jest w Rosji i Gruzji. Z kolei najmniej kobiet w biznesie odnotowano w Japonii (8 proc.), Niemczech i Holandii (odpowiednio 14 proc. i 18 proc.). Na najwyższe stanowiska, czyli prezesów zarządu, dociera zaledwie 5 proc. kobiet zatrudnionych na średnich stanowiskach. Płeć piękna częściej pełni funkcje szefów kontrolingu, działów HR czy finansów (odpowiednio 53 proc., 47 proc. oraz 24 proc.). W tym kontekście firma Bisnode sprawdziła, jak przedstawia się sytuacja kobiet-prezesek w Polsce. Największą ich liczbę w stosunku do mężczyzn widać w ostatnich pięciu latach w województwach: warmińsko-mazurskim, łódzkim i lubelskim. Tam na jedną kobietę-szefa przypada 3,2 mężczyzny, w woj. mazowieckim — 3,6, a najsłabiej prezentuje się sytuacja w woj. podkarpackim — 4,0.

Kobiety liderki

Kobietom od zawsze była przypisana rola opiekunek domowego ogniska, ale historia zna panie, które były znakomitymi przywódcami. Kleopatra w starożytnym Egipcie, cesarzowa chińska Wu Zetian, Izabela Kastylijska, caryca Katarzyna Wielka, Austriaczka Maria Teresa oraz współcześnie angielska królowa Elżbieta I, Margaret Thatcher, Hillary Clinton czy Indira Gandhi – o najsłynniejszych krążą prawdziwe legendy.

Także w ostatnich latach z powodu zmian kulturowych, jak i zmieniającego się rynku pracodawców, panie zaczęły coraz częściej dochodzić do głosu w biznesie i pną się po szczeblach kariery równie szybko jak panowie, stając się często głównymi żywicielkami rodziny. Avivah Wittenberg-Cox, autorka książki „How women mean business” i prezeska firmy konsultingowej, także zauważa, że walka o równy dostęp kobiet do pracy na wysokich stanowiskach w korporacjach nie powinna się opierać na stereotypach, ale na myśleniu ekonomicznym: - Mężczyźni i kobiety muszą zrozumieć, że z biznesowego punktu widzenia firmy działają lepiej, kiedy są zrównoważone. To nie jest tylko wymysł feministek, ale fakt - tłumaczy.

Kobiety bardziej przedsiębiorcze od mężczyzn

Potwierdza to wiele badań, które mówią, że kobiety lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i łatwiej im niż mężczyznom wypracować rozwiązania, gdy firmę dopada kryzys. Na podstawie badań Uniwersytetu SWPS w Warszawie wynika, że kobiety są bardzo odporne psychicznie, sumienne, zadowolone z życia, znajdują też czas na odpoczynek. Liczą się także z tym, że obok sukcesu mogą zdarzyć się problemy. Ponadto odporność psychiczna kobiet powoduje, że natrafiając na trudności z awansowaniem w korporacjach, często decydują się na otwarcie swojego biznesu. - Stąd też w Polsce właścicielkami start-upów są coraz częściej panie, które mając w sobie determinację i upór w dążeniu do zamierzonego celu oraz oczywiście odpowiednie kompetencje, z dużą skutecznością prowadzą własne działania, rozwijając się na różnych płaszczyznach i stając się pionierkami w wielu branżach - mówi coach i trenerka osobista, Anita Michalska. Jej słowa potwierdzają badania Global Startup Ecosystem Ranking 2015. Pokazują one, że w 2012 roku zaledwie około 12 proc. kobiet zasiadało na czele start-upów. Trzy lata później jest ich już ok. 18 proc.

Panie przestały się obawiać, że ich aktywność zostanie skrytykowana, jak mogłoby się wydarzyć jeszcze 10 lat temu. Obecnie bowiem kobiety na równi z mężczyznami zasilają gospodarkę i przyczyniają się do poprawy kondycji swojego kraju. Stają się dzięki temu niezależne, rozwijają swoje pasuje i znajdują jeszcze czas na życie osobiste, w którym także świetnie się realizują.

Druga strona medalu

Istnieje jednak druga strona medalu, kiedy kobieta będąca na wysokim stanowisku zapętli się w obowiązkach zawodowych, przez co osłabi swoją pozycję jako kobiety – będzie odgrywać dominującą rolę zarówno w pracy, jak i w domu. Wówczas cena za sukces może okazać się bardzo wysoka. Niektóre kobiety bowiem chcąc dorównać mężczyznom, odcinają się od swojej kobiecości, przez co tracą kontakt z samą sobą, ze swoim prawdziwym jestestwem. Panie będące charyzmatycznymi managerami, podejmujące na co dzień trudne decyzje, często przenoszą „twardy” styl bycia na grunt prywatny. Cierpi na tym nie tylko ich kobiecość, ale i cała rodzina. Starając się w każdej sytuacji, czy to zawodowej, czy osobistej, pokazywać samodzielność i brak słabości kobiety, zapominają o tej ważnej części swojej tożsamości. - W sytuacji gdy kobiety-szefowe zaczynają potrzebować pomocy lub wsparcia choćby ze strony partnera, spotykają się z nierozumieniem, ponieważ nauczyły otoczenie, że zawsze ze wszystkim sobie radzą, są mocne, niezależnie od okoliczności. Trzeba wtedy zadać sobie pytanie, czy warto nie pokazywać nigdy słabości i jakie korzyści czerpiemy z tego, że pozostajemy „niezłomne” - mówi Anita Michalska. Jeśli czujemy, że zatraciłyśmy swoją kobiecość na rzecz pozycji zawodowej, warto skonsultować się coachem lub terapeutą, aby zastanowić się nad tym, jak wydostać się z tego błędnego koła, stosując np. ideę work-life balace – oddzielającą od siebie sferę zawodową i prywatną, tak by móc czerpać od nowa satysfakcję z tych dziedzin życia.

Będąc więc na wysokim stanowisku, pamiętajmy o sobie jako o kobiecie, dajmy sobie prawo do słabości i popełniania błędów, nie bądźmy szefowymi w domu i pracy, tylko oddzielajmy od siebie te dwie sfery. Wtedy ochronimy własną kobiecość, a miejscem, gdzie zarządzamy, będzie wyłącznie firma. Jeśli jednak czujemy frustrację, wypalenie zawodowe, a nasze życie osobiste nie układa się dobrze, ponieważ problemy z pracy przenosimy na grunt rodzinny, wtedy warto skontaktować się z ekspertem, który wskaże narzędzie pomocne w odzyskiwaniu równowagi.

Źródła:

1. http://www.grantthornton.be/Resources/IBR-2015-Women-in-Business.pdf

2. https://www.oecd.org/dev/poverty/44847251.pdf

3. http://www.swps.pl/warszawa/nauka-i-rozwoj/warszawa-badania-i-projekty-doniesienia-ze-swiata-nauki/10474-ciagle-ksztalcenie-rozwija-osobowosc

4. http://pierwszymilion.forbes.pl/najlepsze-miasta-dla-przedsiebiorczych-kobiet,artykuly,198209,1,1.html

5. http://startup-ecosystem.compass.co/ser2015/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku